zofim.org.il
  
 


 
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » קומונת שדרות » ארכיון הכתבות » כתבה: העיר שדרות- הסיפור האמיתי !

תמונת מגזין העיר שדרות- הסיפור האמיתי ! פורסם על ידי קומונת שדרות
בתאריך 20/1/2005
בכתבה זו צפו 5357 גולשים

העיר שדרות- הסיפור האמיתי

מתוך נקודת מבט של קומונת גרעין "רעים" בשדרות

בתקופה האחרונה רובכם בטח שומעים מדי יום על העיר שדרות. שדרות שהפכה בארבע השנים האחרונות לעיר אשר קאסמים נוחתים בה כמעט מדי יום ביומו, מקבלת כותרות גדולות במהדורות החדשות והעיתונים השונים. ולא מהסיבות הנכונות.

בחודשים האחרונים בהם אנו גרים בעיר (מאז חודש ספטמבר למען הדיוק) למדנו להכיר אותה על כל צדדיה והכרנו עשרות אנשים חמים, מלאי נדיבות, נחמדים, מסורים ובעלי רצון עז לעזור ולתת יד. דוגמאות לכך אנו זוכים לראות בכל יום: בין אם זה אחד ההורים המסורים של השבט שמשקיע ביחד איתנו כמה שעות טובות והרבה זיעה בגינון בגינה של הבניין שלנו (בניין שכל דייריו קשישים), בין אם זו השכנה האוהבת המבשלת לנו אוכל על בסיס יומי, בין אם זו כמות ההורים האדירה שמתארגנת בכל פעם מחדש כאשר השבט יוצא לטיול (באחד הטיולים יצאו 30 הורים על 35 ילדים), בין אם זה ארהל'ה ראש השבט שלנו שכבר 4 שנים, מאז הקמת השבט, לא מצליח לסיים את הדוקטורט שלו בגלל הפעילות הצופית, בין אם אלו המשפחות המאמצות שלנו שנותנות לנו הרגשה של בית ויש עוד באמת המון דוגמאות.

-חניכי השבט בטיול סוכות-

אבל את כל זה אין סיכוי שתראו בטלוויזיה. על הדברים האלה בטוח שלא תקראו בעיתון של מחר או היום או אתמול. הפרופיל שיוצרת התקשורת לעיר בשידורים והכתבות הוא פרופיל של עיר מסכנה, שכל מרכז ההוויה והחיים בה מסתובב סביב הקאסמים, הטרור והמחאה. כי ראיון עם ילדה חמודה שמזילה דמעות בזמן שהיא מספרת על הקאסם שנפל ליד הבית שלה, ישיג רייטינג הרבה יותר גבוה מאשר כתבה על מועצת הנוער העירונית של שדרות שיוזמת פרוייקטים למען הנוער בעיר.

אספקט נוסף של אותו פרופיל עירוני שיוצרת התקשורת הוא השפעת ההמולה התקשורתית בעיר על החיים כאן.ביום הפעילות האחרון בשבט חווינו דוגמה מצוינת לכך: צלמת עם מסרטת וידאו שהגיעה לצלם את הפעילות בשבט, ללא כל קשר לקאסמים, התקבלה בקריאות מצד הילדים: "צלמי אותי, קסאם נפל ליד הבית שלי!". כי לילדים בשדרות מצלמה מתקשרת למסכנות בצורה אינסטינקטיבית. מה ניתן לצפות מהם לאחר חודשים בהם כתבים מסתובבים בעיר ומחפשים "חומר אנושי מרגש" כמו ילד שלא ישן בלילות בגלל הפחד מהקאסמים.

-יום פעילות בשבט-

שלא תבינו לא נכון, שדרות היא אחת הערים הקשות בארץ: 13% אבטלה, 40% מהתושבים הם עולים חדשים על כל הקשיים המשתמעים מכך (בעיות שפה, השתלבות תרבותית, מקומות עבודה וכו'...), בעיות קשות במערכת החינוך, עוני גדול מאוד, חוסר במקומות בילוי (בכל שדרות ישנם אולי שני בתי קפה!), וכמובן המצב הביטחוני המעורער (האיום המתמיד של הקאסמים והקרבה הגיאוגרפית לעזה).אך כמו ששגרת החיים ברחוב דיזינגוף מוכה הפיגועים בתל-אביב ממשיכה כרגיל - הרחוב הומה אדם, בתי הקפה והחנויות פתוחים ולא שורה אווירת פחד בלתי פוסקת- כך גם בשדרות.

אומנם איום הקאסם תמיד נמצא ברקע, מערכת ההתרעה המשדרת "שחר אדום" לא מוסיפה לרגיעה בעיר, להפך, אך החיים נמשכים כהרגלם. הם חייבים. אחרת כל העיר תשתגע.

-חניכים בפעילות בטיול סוכות-

"הצד הנסתר" של שדרות, אותו צד שהתקשורת לא נוהגת לחשוף, מכיל בתוכו המון:

מוסדות מגוונים כגון ספרייה עירונית אשר בתוכה מרכז מחשבים, מגרש כדורגל גדול בו מופעלים חוגי ספורט שונים וכו'...

בנוסף, מוסדות תרבותיים דוגמת הסינמטק הפועל בעיר ומציג עשרות סרטים, מופעי בידור וימי עיון. בסינמטק גם נערך בחודש נובמבר "כנס שדרות לחברה" שעסק בנושאים חברתיים שונים ואליו הגיעו דמויות מרכזיות בחברה הישראלית, שדרוק- מועדון מוסיקה לנוער שמעודד את עשיית והוויית המוסיקה המפותחת בעיר- "חממה" לכשרונות צעירים, שמצמיח בימים אלו את הדור הבא של המוסיקה הישראלית, מרכז אתני מוסיקלי בשם "צהלולים" בעל תוכנית מגוונת של מופעי מוסיקה אתניים ומרכז ללימוד מוסיקה. לא סתם שדרות נקראת עיר המוסיקה...

-חלק מהקומונה וחניכי ז'-ט' בסינמטק יחד עם אלי מהסינמטק-

דבר מאוד ייחודי לשדרות הוא מערך ההתנדבות הנרחב: מועדונים למיניהם (ביניהם קבוצות כושר קרבי ופיתוח מנהיגות צעירה), קבוצת סחב"'ק (סטודנטים חברים בקהילה), כמות יפה של מתנדבים במשמר האזרחי, מתנ"ס מפותח עם מגוון גדול של חוגים, העשרות ופעילויות, בית הקפה "קשת" המופעל על ידי מבוגרים בעלי מוגבלויות ומשמש כבית קפה לכל דבר ועניין, סניף גדול של בני-עקיבא ועוד רבים אחרים.

וכמובן, שבט "סיני", הפועל זאת השנה הרביעית בעיר. השבט מונה כ-100 חניכים מכיתה ד'-יב' ומתקיימת בו פעילות ענפה: פעולות פעמיים בשבוע, טיולים, אימוני כדורגל מטעם מכבי ת"א, קבוצת צמי"ד העומדת להיפתח בימים אלו, מפעלים צופיים וקהילתיים וקבוצת הורים גדולה ותומכת מאוד.

-חניכות ד' בשבט-

 

-טקס פתיחת שנה בשבט-

הרבה פעמים מוצגת בפנינו השאלה: "איך אתם מסוגלים להמשיך ולחיות בשדרות? איך אתם לא מפחדים? איך אתם מסכימים לעשות את שנת השירות שלכם במקום כזה?". התשובה פשוטה. לאחר ארבעה חודשים בהם השתלבנו בקהילה והרבה בזכות היחס החם שקיבלנו כאן, אנו יכולים להגיד שאנחנו מרגישים כתושבים לכל דבר ודווקא בגלל הסיבה הזו חשוב לנו לעשות את שנת השירות שלנו כאן.

אנו גאים לחיות בשדרות, אוהבים אותה וממש ממש לא חושבים על עזיבה.

-הבניין שבו גרה הקומונה (קומה ראשונה)-

 

-בית פתוח בקומונה עם ילדי השכונה-

לסיכום, חשוב לנו מאוד שהתודעה הציבורית כלפי שדרות תהיה אמיתית ומשקפת באמת את מה שקורה כאן, ולא תודעה חדשותית שמחפשת רייטינג.

חוץ מזה חשובה לנו הבריאות, כספי קומונה, חום ואהבה, וילה בקיסריה והמון פוריות... :)

 

 

תבואו לעשות שנת שירות בשדרות,

קומונה ד', 2004-2005, שדרות

חן, שלומית, עידו, עדן, אסף, רותם נועה ואיילת.
הנהגת דרום, שבט סיני, גרעין "רעים".

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה