zofim.org.il
  
 


 
אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל » ארכיון הכתבות » כתבה: הרושם שבא אחרי תג הצופיות

תמונת מגזין הרושם שבא אחרי תג הצופיות פורסם על ידי אלעד דואק
בתאריך 21/10/2008
בכתבה זו צפו 2915 גולשים

 

תמיד, אחרי כל טיול או מחנה מוצלח, יש תחושה חריפה של אחרי. מעין שילוב של שמחה על כמה טוב היה, עם עצב שהטיול נגמר והרגשת הריקנות של לחזור הביתה לכל אותם הדברים השגרתיים. התחושה הזאת מתעצמת פי כמה כאשר אתה מדריך ובמיוחד אם נוצר חיבור אמיתי עם הקבוצה שלך במהלך הטיול.

כזאת תחושה יש לי עכשיו, ימים אחדים אחרי שחזרתי מתג הצופיות הרביעי ע"ש אריה כרוך. בתג אני הדרכתי קבוצה. ולא סתם קבוצה, הדרכתי את אחת הקבוצות המדהימות ביותר שהדרכתי בחיי. קבוצה של אנשים בוגרים, כל אחד שונה מאוד מרעהו-בהתנהגות, באופי, בדת- וכל אחד עם יכולות גבוהות ורצון עוד יותר גבוה. קבוצה של צופים אמיתיים, במובן הטהור ביותר של המילה. קבוצה שהצליחה לקחת אחריות על עצמה ולתפקד הכי טוב שאפשר, גם כשעייפים ורעבים ובלי זמן להתקלח ואפילו כשהמדריך לא נמצא בסביבה. קבוצה שכל אחד מחבריה תרם לה מעצמו הכי הרבה שרק יכל. קבוצה שניסתה והצליחה להפיק את המיטב מהקורס הטוב ביותר שתנועת הצופים יודעת להציע.
 
קבוצה יקרה שלי, ברצוני להוסיף עוד כמה מילים אחרונות לסיכום. למדתם את אחד השיעורים החשובים ביותר בצופיות מעשית - הקבוצה. אחד אחד הייתם נפלאים, אנשים פשוט טובים. אך ביחד הייתם הרבה יותר מזה. אפשר לדבר על קבוצה, אפשר לעשות משחקים על כוחה של קבוצה, אבל רק שאתה חווה את זה באמת אתה מבין במה בעצם מדובר. וכל פעם שאתה חווה את זה זה מכה בך מחדש. פשוט היינו קבוצה, ולמדנו - גם אני - מתוך החוויה האדירה הזאת שגם לי וגם לכם אין בכלל מילים לתאר אותה. ושאתם חוזרים לשבטים שלכם, תזכרו תמיד שהתפקיד שלכם בתור מדריכים, צוותי צופיות ושכב"גיסטים הוא לאו דווקא להעביר ערך או מטרה, אלא להעביר חוויה. אם תהיה חוויה, הערכים כבר יבואו מעצמם. והמטרה הזאת שאנחנו תמיד מגדירים לא שווה כלום, היא סך הכל מאפשרת לנו למצוא את הדרך-וכמו שלמדתם על בשרכם, הדרך חשובה בהרבה מהתוצאה. אמנם לא זכינו בכל תחרות ומשחק אבל בטוח שמכל משחק נהנינו ולמדנו. אני מאחל לכם שתחוו את זה עוד הרבה פעמים.
 
מעל הכל, אל תשכחו מה אתם הצלחתם ליצור-אתם הצלחתם ליצור קיום ביחד. שוב פעם-לא לדבר על, לא לשחק על-פשוט לחיות ביחד, ולא רק בכבוד הדדי והתחשבות, אלא גם באהבה. מדינה שלמה, אפילו עולם שלם, צריכים להוריד בפניכם את הכובע-הנה, הוכחתם, אפשר אחרת, אפשר לחיות בטוב אחד עם השני. ההצלחה הזאת מרגשת אותי עד דמעות כל פעם מחדש.
 
זאת הייתה הפעם השלישית שהדרכתי בתג, שבשלושת השנים האחרונות רק השתבח. השנה-תוך כדי שירות צבאי ואחרי שנה שלא נגעתי בצופים ובהדרכה, היו לי חששות רבות לפני הקורס, כולן התפוגגו במגע קסם ברגע שהקורס התחיל לזוז וראשוני החניכים הגיעו. זה תמיד ככה-ברגע שיש חניכים כל הדאגות הולכות לעזאזל. לארבעה ימים התנתקתי מכל מה שהטריד אותי והייתי טוטאלית בתוך החוויה. ואולי בגלל זה בשבילי אישית הקורס הצליח יותר מבשנים קודמות.
 
אילן זילכה, מפקד הקורס ומייסדו, תמיד אומר שאי אפשר לבחון את הקורס מיד בסיומו, שצריך לחכות לפחות שבועיים בשביל לעכל את החוויה ורק אז לבחון אם היה טוב או לא. אני לא לגמרי מסכים איתו. אני עברתי את הקורס שלי לפני ארבע שנים ומאז הדרכתי עוד שלושה קורסים כאלו ורק עכשיו אני מצליח לעכל מה בעצם עברתי וכמה זה השפיע על חיי. אם התג מצליח או לא-את זה אפשר לומר רק אחרי שנים.
 
לסיכום, אני רוצה להגיד לכם תודה. תודה על ההזדמנות שנתתם לי, תודה על האמון שבטחתם בי. תודה שעזרתם לי ועודדתם אותי בתקופה בכלל לא קלה. תודה שריגשתם אותי. תודה על ארבע ימים נוספים של צופיות שלא אשכח בחיים. תודה שעזרתם לי לגלות עוד אהבה, ותדעו שלכם תמיד תהיה פינה שמורה בלב: אביתר, אופיר, אחמד, בני, בראא, דנה, מנסור, נדב, עדן, עמאני, קסאב ושיר. הייתם מדהימים אחד אחד, ובתור קבוצה פי אלף. כולכם בוגרי תג הצופיות הישראלי, כולכם נושאים עניבה סגולה וכפיס עץ שמקורו משבט הזובו באפריקה, כולכם בוגרי קורס לתפארת ובני אדם לתפארת, כולכם כסיסמת הצופה נכונים ומוכנים להמשך עבודתכם בתנועה המקסימה הזאת ולשאר תלאות החיים. לעולם לא אוכל לבטא במילים כמה שאני מעריך אתכם.
           
ומילה אחרונה אוסיף על אדם מאוד מוכשר שמלווה את הקורס הזה מתחילתו, בן אדם שעבורו אידיאולוגיה היא לא רק מילה. יהודה מטלון, שמחתי לעבוד איתך וללמוד ממך הרבה. ותודה גם לך על האמון בי והחופש שנתת לי לפעול בדרכי, מתוך אמונה שלך שאני יודע מה אני עושה - הרי כל מדריך צריך שייסמכו עליו. תודה על ההערכה שלך כלפי בתור בן אדם. ועד שנפגש בתג הבא, היה שלום.
 
 
באהבה והערכה,
 
אלעד דואק
מדריך קבוצת שייח'
גדוד 2 תג הצופיות הרביעי 2008
 
נ.ב.
אם אתם רוצים ליצור קשר....edi14_2@hotmail.com
ומה אתם אומרים על איזה מפגש או משהו? עכשיו זה בידיים שלכם.
תזמינו אותי, אני אבוא.

[ פרסם כתבה ]

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 5 תגובות | הוספת תגובה


1. אחלה כתבה
נכתב על ידי נדב סילברה משבט אביב בתאריך 22/10/2008 בשעה 12:20
2. דואק
נכתב על ידי נדב דותן משבט תמיד בתאריך 22/10/2008 בשעה 16:42
3. אלעדדדד
נכתב על ידי גל כהן משבט יובל בתאריך 22/10/2008 בשעה 23:11
4. אלעד תודה שיש השגים גם אחרי התג
נכתב על ידי אייל פסח משבט ראשונים בתאריך 24/10/2008 בשעה 10:01
5. גדוד 2 אימפריה!!!
נכתב על ידי לינוי ברל משבט זוהר בתאריך 9/11/2008 בשעה 23:21