zofim.org.il
  
 


 
אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל » ארכיון הכתבות » כתבה: מפגש צופות ביחד

תמונת מגזין מפגש צופות ביחד פורסם על ידי ליאורה גבעון
בתאריך 21/11/2008
בכתבה זו צפו 3618 גולשים

 

מפגש צופות ביחד בנושא:
צוהר לעולמן של נשים ערביות חד הוריות ביפו, נובמבר 2008.
 
כתבה : ד"ר ליאורה גבעון
נציבה בינלאומית  
 
ביום שישי, ה 7.11.08 התכנסנו-  צופות בוגרות: דרוזיות, יהודיות, מוסלמיות, קתוליות ואורתודוקסיות מכל המגזרים של התאחדות הצופים והצופות במדינת ישראל, במסגרת פעילותינו כצופות ביחד. המפגש התקיים במועדון שבט הצופים המוסלמי ביפו. 
 
את פנינו קבלו בחום רב נשים פעילות מהשבט, שנערכו וטרחו לקראת המפגש, הכינו אוכל נפלא וקישטו את המועדון.
המפגש הינו מפגש שני לאחר הכנס הראשון שנערך בחודש מאי 2008 , בעיר הרצליה, והיווה פתיחה לפעילותינו המשותפת כצופות ביחד.  
 
אחד היעדים שהצבנו לעצמנו במסגרת פורום הצופות במדינת ישראל, השייכות להתאחדות הצופים והצופות וכוללות צופות  מכל המגזרים הוא: העצמה אישית, תרומה לקהילה, קרוב לבבות, דיאלוג, הבנה ואחווה, תוך שמירת התרבות והמסורת של כל מגזר. המפגש יוחד להכרת עולמן של נשים ערביות ביפו, בדגש על נשים ערביות חד הוריות.  
 
לאחר דברי הפתיחה של ליאורה גבעון (הנציבה הבינלאומית) שהסבירה את מטרת המפגש והתנהלותו, ברך מר צביקה קרש, יו"ר התאחדות של הצופים והצופות בישראל את המוזמנות. צביקה קרש הדגיש את תרומתם של מפגשי הצופות ואת תמיכתו בפעילות זו. גברת הינד נאבולסי, שהיא בוגרת השבט ופעילה בו סיפרה על מהות הפעילות והייחוד של שבט זה, הממוקם בשכונה בעלת אוכלוסייה במצב סוציו- אקונומי נמוך. השבט פועל כמועדון קהילתי עם ילדים צעירים, מתוך רצון להעניק להם מסגרת הולמת  שתענה על צרכיהם.  
 
החלק המרכזי של המפגש הוקדש להרצאתה של גברת יוסרא אעשור, בוגרת שבט הצופים ופעילה בו. יוסרא בפעילותה הרבה עם נוער בסיכון, הבעה באמצעות אומנות ותמיכה בנשים חד הוריות-  מייצגת את אחד הדברים המרכזיים של האני מאמין של ארגון הצופות העולמי, הדוגל בהעצמה אישית, לקיחת אחריות והובלת שינויים בקהילה למען יצירת עולם טוב יותר. יוסרא זכתה בפרס ויצ"ו כאחת מ-13 נשים בת"א, המובילות שינויים בקהילה. היא מהווה דוגמא למה שנשים יכולות לעשות, כאשר קיימת נחישות ואמונה.  
 
בפתח דבריה ספרה יוסרא על התהליך האישי שעברה וכיצד היא שינתה את חייה מאז התאלמנה לפני 13 שנה והפכה לאם חד הורית.  היא החליטה שבנוסף לגידול הילדים, היא רוצה ללמוד, לפתח את עצמה, לתרום ולעשות דברים רבים מחוץ לבית. היא נתקלה בהתנגדויות רבות מצד החברה, הרואה עדיין את מקומה של האישה בבית ובגידול הילדים.  
 
מסיפורה האישי עברה  יוסרא בדבריה למצוקתן של נשים חד הוריות ערביות ביפו, שהיא בעיקר מצוקה רגשית ולא כלכלית (כפי שחושבים אנשים רבים), וכיצד הן נתפסות על ידי החברה, שמפלה נשים אלמנות לטובת נשים גרושות.
היא הדגישה את ההבדל בין נשים אלמנות, שמצבן הרבה יותר קשה  בחברה הערבית בשל גורלן להישאר אלמנות, כי זו "גזירה משמיים" בחברה זו, אם כי במקרים מסוימים בלחץ משפחתי רוצים לשאתן לאחד מבני המשפחה, כגון אח של הבעל. 
 
לעומת זאת, נשים גרושות זוכות בחברה זו לעידוד ותמיכה להתחתן שנית מתוך בחירה ועצמאות.
יוסרא גם נגעה בסוגיית האמהות, המעודדות את בנותיהן להינשא בגיל 16 , וכיצד הדבר משפיע על תפקודן בחברה.
 
כחלק מההרצאה הוקרן הסרט "שתיקה" שביימה והפיקה יוסרא. הסרט, שהוא אותנטי לחלוטין (בניגוד לסרט מבוים מקצועי), הראה את הנשים החד הוריות במפגשיהן: בצערן ובשמחתן, והיווה הצצה נוספת לעולמן. לאחר הסרט התנהל דיון, וחלק מהמשתתפות הזדהו והצביעו על כך, שהבעיות של נשים ערביות ביפו דומות לבעיות נשים חד הוריות בחברות אחרות, אך המרשים ביותר הוא, המנהיגות והמאבק לצדק אותו מנהלת יוסרא.
 
לאחר הדיון התפזרנו בקבוצות לסיור ביפו על ידי נשים הפעילות בשבט, וזו הייתה חוויה בפני עצמה.
הסיור (בשכונות הפחות מוכרות של יפו), שדן בנושא הנשים, נגע גם במצוקתם של ערביי יפו, הרוצים לשמר את המסורת ומתקשים לעשות זאת, בשל הבנייה והאופי המשתנה של המקום שנכפה עליהם. 
 
המפגש המרתק, שעסק בעולמן וחייהן של נשים ערביות ביפו, היה מכובד, חגיגי ומרשים. הוא נתן המון חומר למחשבה והשראה, והוכיח שוב- שההידברות, ההקשבה והחברות יכולים להצעיד אותנו קדימה.   
אני תקווה שממפגש למפגש יורחבו המעגלים, ועוד נשים תיקחנה חלק בפעילויות שלנו כצופות ביחד.
 
כולנו צופות למרחקים ומצפות למפגש הבא.
 
 
 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה