zofim.org.il
  
 


 
אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל » ארכיון הכתבות » כתבה: הכנס שנתי שני של צופות ביחד למרחקים

תמונת מגזין הכנס שנתי שני של צופות ביחד למרחקים פורסם על ידי ליאורה גבעון
בתאריך 9/6/2009
בכתבה זו צפו 4542 גולשים


העצמת נערות בתנועת הצופים ובחברה רב תרבותית
סיכום כנס שנתי שני של צופות ביחד למרחקים, מאי  2009 
כתבה: ד"ר ליאורה גבעון, נציבה בינלאומית
 
ביום א' ה-10.5.09 התקיים במועדון הנוער בהרצליה הכנס השני השנתי של צופות ביחד למרחקים.  
כנס זה התקיים במסגרת המיזם שמטרתו קרוב לבבות,יצירת דיאלוג, הבנה והקשבה בין הצופות מהמגזרים השונים במדינת ישראל.

נושא הכנס השנה היה: העצמת נערות בתנועת הצופים, בקהילה ובחברה רב תרבותית.
נושא זה כמו שאר הפעילויות, הינו חלק מהאני מאמין של ארגון הצופות העולמי המונה כ-10 מיליון צופות ב-144 מדינות, ואנו – צופי מדינת ישראל מהווים חלק מאותו ארגון עולמי.  
 
כנציבה בינלאומית של הצופות במדינת ישראל, העמדתי בראש סולם העדיפויות את קידום מעמד החניכות והבוגרות של תנועת הצופים מכל המגזרים על מנת להעצימן ומתוך הבנה שכולנו אזרחי מדינת ישראל ללא קשר לשיוך דתי או לאומי, ושאנו כנשים וצופות מסוגלות ורוצות להוביל שינויים בקהילה ולהצמיח מנהיגות.
 
בין המשתתפות הפעם נמצאו מתנדבות רבות בשנת שירות של תנועת הצופים, וביניהן כאלו המקיימות שנת התנדבות עם מתנדבות ערביות בדואיות מאג'יק- מרכז מתנדבים של הנגב לאסטרטגיות ושלום.
מתנדבים אלו פועלים ועובדים ביחד בבתי ספר יהודים וערבים בבאר שבע ובפזורה.
בדברי הברכה שנשאה הגברת יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה, שנתנה חסותה ותמיכתה בכנס זו השנה השנייה, היא ציינה שהישראליות האמיתית נמצאת כאן באולם הכנס. היא הדגישה את חשיבות נושא קרוב הלבבות והדו- קיום בין המגזרים השונים.  
 
את המושב הראשון פתחו גב' ורד ליטאי סבר וגב' מיטל מנשרוף- שתיהן עובדות סוציאליות מהיחידה לטיפול בנערות וצעירות, במחלקת הרווחה של עיריית הרצליה, אשר הציגו בפנינו את תוכנית "זינוק" הפועלת בעיר.
תוכנית ייחודית זו באה לתת מענה לחתך אוכלוסייה בגילאי: 12 – 21 , ולפלח אוכלוסייה אשר כמעט ולא קיימים עבורו מענים. במסגרת התוכנית מאתרים צעירות מרקע מצוקה וחוסר כלים בסיסיים להתמודדות עצמאית כבוגרות, מעניקים להם מסגרת תומכת, עזרה בבחירת מקצוע וכלים להשתלבות בעולם העבודה, תוך מתן אפשרות לממש את חלומותיהן.
 
לאחר מכן הציגה גברת פידא נערה אבו אדיב, מנהלת היחידה לשינוי חברתי בעמותת נשים נגד אלימות בנצרת. פידא הציגה את המצוקה של נשים בחברה הערבית והתמקדה בתוכנית העוסקת בהעצמת מנהיגות נערות בחברה הערבית.
את מושב הבוקר חתמו ד"ר מרים גולן וגב' אביטל קאי צדוק מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת ת"א. הן הציגו את תוכנית המנטורינג, שבה נערות שהיו במצוקה הופכות על ידי לימוד והעצמה להיות חונכות של נערות הזקוקות לכך ומהוות לגביהן דוגמא ותקווה שהכל אפשרי. אליהן הצטרפה מרווה בת עמי ששיתפה אותנו בסיפורה האישי וכיצד בנתה את חייה דרך תוכנית זאת.  
דבריה עוררו בקהל עניין רב, התרגשות והרבה תיקווה.
 
 בתום מושב הבוקר התחלקו המשתתפות לקבוצות מעורבות (המורכבות מנשים ונערות מכל המגזרים), ונערכו סדנאות שנושאן היה: מחוסן אישי להצמחת מנהיגות. כל סדנה הונחתה על ידי 2 מנחות הפעילות בהתאחדות הצופים (ערביה ויהודייה).
בתחילת הסדנא הציגה כל משתתפת את עצמה בפני הקבוצה, על ידי כך שסיפרה על צעד שעשתה בחייה האישיים (כאם, כבת זוג, כחברה, במסגרת המשפחה, העבודה או הקהילה), ושהיה בו העצמה, ומקורות הכוח שסייעו לה בתהליך הזה.  חלק זה היה מעניין ונתן אפשרות לכל משתתפת לבטא עצמה. חלקן הגדול סיפרו על חוויות העצמה שהיו להן והקשורות לפעילות בצופים, החל בהקמת שבט, דרך הקמת עמותות המסייעות לאוכלוסיות מוחלשות ועד לימודים בגיל מבוגר- כל אחת וסיפורה האישי והמיוחד.
הקבוצות קיימו דיון על מקומנו ותפקידינו במסגרת השבט והקהילה כנשים בוגרות בהעצמת הנערות, וכיצד אנו יכולות לסייע לנערות נורמטיביות ונערות שנקלעו למצוקה באיתור מקורות הכוח שלהן.
 
במהלך הדיון שהיה מרתק, העלו המשתתפות נושאים רבים הקשורים לעידוד להגשמה עצמית, מתן כלים לקבלת החלטות, גיוס כוחות ליצירת שינוי, עידוד לשיתוף במצבי משבר, חשיבות השמעת הקול האישי, אמונה ביכולת, סיפוק והפיכת הנערה לאדם מועיל ומשמעותי ועוד.  
מראה הקבוצות הפזורות במדשאות או בבניין ומשוחחות, היה מראה נפלא!
 
לאחר ארוחת הצהריים התאספנו למושב הצהריים, שבו שמענו מפי גב' אפרת רוזן גב' פאינה ליפשיץ, ממרכז מסל"ן, מרכז סיוע לנשים, נגב- על פקרוייקט ייחודי בשם: שגרירים צעירים להעצמת נערות בחברה רב תרבותית.  
מרכז זה ייחודי בכך שעובד עם אוכלוסיות רבות בשל מקומו הגיאוגרפי ונותן מענה רחב לאוכלוסייה המקומית. בנוסף למענה המיידי, קיימים פרויקטים רבים בקרב בני נוער שמטרתם העלאת מודעות ומתן כלי התמודדות.  
 
אחרונים חביבים היו - גיל תמיר, מנהל מחלקת נוער וקהילה למען נוער במצבי סיכון בתנועת הצופים, ומור אדרי- שכיום חיילת, ובמסגרת שנת השירות התנדבה ועבדה עם נערות בסיכון והצליחה לרתום אותן ולהיות בצופים.  
דבריה של מור, כנערה מועצמת שהצליחה להעצים וליצור שינוי בחיים אצל אותן נערות, עוררו התרגשות רבה.
גיל הדגיש בדבריו את הפעילות הענפה של המחלקה השוקדת ליצור סביבה נורמטיבית לנערים ונערות בסיכון, ומשמעות השייכות, החוויה וההרגשה של להיות חלק מתנועת הצופים.  
אין ספק, שזוהי אחת הפעילויות החשובות שהתנועה לקחה על עצמה בשנים האחרונות כחלק ממחוייבות ואחריות חברתית.
 
בתום הכנס הופיע בפנינו גב' ליביה חכמון- שחקנית וזמרת. ליביה סיפרה ושרה משירי אהבתה של לאה גולדברג, ובכך נגעה במילים ובמנגינות במיתרי הלב והאהבה של כולנו.  
 
הכנס היה מרתק, מעניין ומעורר לחשיבה ועשייה, חשף אותנו למגוון האוכלוסיות במדינה ונתן הרבה כוח.
בתום הכנס ניגשה אלי נערה מתנועת הצופים העבריים ואמרה לי, שלא ידעה שיש בארץ גם צופים ממגזרים אחרים. מבחינתי, מפגש זה כבר השיג את מטרתו.
אני כולי תקווה ותפילה, כי מפגש זה יוביל כל אחת מהמשתתפות למעורבות חברתית ולעשייה אחרת ונוספת הקשורה בהעצמת נערות, יותר ממה שעשתה עד כה, וכל אחת מאיתנו היא מנהיגה ויכולה ליזום וליצור.
 
 
להלן כמה ציטוטים ממכתבים מחממי לב שהגיעו לאחר הכנס מהמרצות והמשתתפות מכל המגזרים, ושיש בהם נקודות אור ותובנות:  
 
 • "אני מודה על ההזמנה וההזדמנות להיחשף לקהל כה מעניין וייחודי."
 • "הכנס גרם לי לחשוב בפעם הראשונה בחיי על התהליך שעברתי והבנתי שיש בו העצמה".
 • "הנחיית הסדנא הייתה מרתקת והמשתתפות היו יכולות להמשיך ולשוחח עוד שעות רבות".
 • "שמחתי שניתנה לי הזדמנות לספר על המציאות בה אני חיה".
 • "בסדנא יצרנו מעגל שיתוף שהפך להיות כוח של תמיכה, בה כל אחת נתנה את נקודת מבטה".
 • " השיחה עם הבנות הבדואיות פעם ראשונה בחיי הייתה בשבילי חוויה מרתקת".  
 • " יישר כוח על כנס חשוב, מעניין ומלמד".
 • "הרגשתי שהכנס נתן לי כוח ושאיפה להגיע למקומות גבוהים יותר".
 • "נהניתי מעצם המפגש עם אוכלוסיות שונות".
 • "אהבתי את החלק בו כל אחת סיפרה את סיפורה האישי".
 • "למדתי המון מהמשתתפות וקבלתי מידע רב על התוכניות השונות מהמרצים".
 
מצפה לכן בפעילויות שלנו ובכנס הבא.
והעיקר, בואו נמשיך לעד להיות צופות ביחד למרחקים.

ד"ר ליאורה גבעון
נציבה בינלאומית  

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. ליאורה מי יתן לנו עוד כמוך
נכתב על ידי אייל פסח משבט ראשונים בתאריך 9/6/2009 בשעה 15:44