zofim.org.il
  
 


 
אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל » ארכיון הכתבות » כתבה: התנדבות במרכז הצופות העולמי

תמונת מגזין התנדבות במרכז הצופות העולמי פורסם על ידי ליאת ונטע
בתאריך 4/7/2009
בכתבה זו צפו 1555 גולשים

 

 
לכבוד נציבת הצופות הבינלאומית,
ד"ר ליאורה גבעון.
 
התנדבות במרכז הצופות הבינלאומי במקסיקו "Our Cabana",
סתיו 2008
 
הכל התחיל כפנטזיה לפני קצת יותר מחצי שנה.
ביררנו, תחקרנו, כתבנו, פנינו, דיברנו, שאלנו והנה, בלי לשים לב, מצאנו עצמנו בתחילת חודש ספטמבר במקסיקו כמתנדבות הישראליות הראשונות באחד  מארבעת המרכזים העולמיים של תנועת הצופות, והמדריכות הבנות העולמית:
 
{WAGGGS-World Association of Girl Guide and Girl Scout} .
 
הגענו לCABANA
(למרכז), בתפקיד המתנדבות, כחלק מהצוות שמריץ מכין ומתכנן את העונות,מחזורי המשתתפות, הפעילויות ועוד.
 
הצוות, שניקרא "צוות התוכנית" מורכב מ:מנהלת התוכנית, סגנית מנהלת התוכנית,עוזרת התוכנית,והמתנדבות. הפעילות במרכז מחולקת על פי העונות- קיץ חורף סתיו אביב. בכול עונה מתקיימים אירועים שונים שמייחדים את אותה עונה. בכול עונה יש מחזורי משתתפות.

 לקחנו חלק בעונת הסתיו, שבעונה זו קיימים אירועים מיוחדים ומתאימים למשתתפות בגיל 18 ומעלה, שאילו צופות בוגרות-מדריכות,מרכזות וכו'. כול המשתתפות הן חלק מתנועת הצופות הבינלאומית -WAGGGS .
כמתנדבות ,גרנו בדירה שכול המתנדבות גרות בה יחד.שעונה על כול צרכינו ואף יותר.
 
כול מחזור שהגיע ,שהה במרכז למשך שבוע ימים.במשך השבוע המשתתפות עברו פעילויות בתחומים שונים:מקסיקו בכלל ומקסיקו בפרט(מסורות מקסיקניות,בישול מקסיקני,היסטורית מקסיקו,חגי ומועדי מקסיקו ועוד) ופעילויות שבניהן  חיברנו והדרכנו, שנגעו בנושאים כגון: פיתוח מנהיגות,ארגון הצופות הבינלאומי, 4 המרכזים הבינלאומיים בכלל ועל המרכז במקסיקו בפרט (OUR CABANA ). במהלך ההדרכות, הפעילויות וההתנדבויות התקשורת בנינו לבין המשתתפות התנהלה הן באנגלית והן בספרדית.
בנוסף לפעילויות הללו, יצאנו עם המשתתפות לטייל ולהכיר את היסטוריית מקסיקו ויופייה, בערים שונות (שבחלקן אנחנו הדרכנו את המשתתפות בכול מה שקשור להיסטוריית המקום) ומגוונות כגון:TAXCO, TEPOZLAN,CHOLULA,PUEBLA ועוד.
 
חלק מהמחזורים הסתיימו עם מסיבה מקסיקנית ייחודית,שאותה באמת אסור להחמיץ.
היא כללה אוכל מקסיקני מסורתי,מריאצי'ז ,שירים וריקודים ,וחלקם הסתיימו עם שיעור סלסה מעשיר ומבדר.
המשתתפות שמגיעות למרכז הן כמעט מכול רחבי העולם.המחזורים שהגיעו בתקופתנו ושזכינו להכיר כללו משתתפות מ: ארצות הברית,קנדה,אוסטרליה,אנגליה,ונצואלה,ארגנטינה,ברזיל, הונדורס ומקסיקו.

אז מה אנחנו עושות בין מחזור למחזור?                                                                                            
לאחר שבדקנו שהכול נקי מסודר ומאורגן מהאירוע שעבר, והכול מוכן ובדוק לאירוע הבא אנחנו יכולות להתפנות לעבוד על משימותינו בתפעול המחנה, להתנדב בארגונים מקסיקניים שונים {בית מחסה לחיות נטושות, מרכז דמוי מתנ"ס בו אנחנו מדריכות פנסיונרים וילדים}. בשילוב עם העבודה ניתנת האפשרות לחוות את מקסיקו האמיתית. הרחוב המקסיקני, האנשים המקסימים, השווקים, הריקודים, הריחות והטעמים האקזוטיים ועוד.

בסופי שבוע בתקופת הסתיו מארח המרכז את הצופות המקסיקניות שבאות לסופ"ש מרוכז של פעילויות במרכז {מין סמינר}. במהלך סופי שבוע אלו עוזר צוות המרכז לצופות בתפעול הסמינר, נמצא לשירותן וכמובן יוצר עימן קשרים מדהימים. בסופי שבוע אלו זוכות הבנות לשהות במקום מקסים ומופלא זה, שהוא אחד מארבעה מרכזים עולמיים.
 
 לסכם תקופה כזו בכתב ובקצרה זו משימה קשה וכמעט בלתי אפשרית. כמו דברים צופיים רבים אחרים, צריך לעבור את החוויה בכדי להבין אותה.
אין ספק שזו חוויה מדהימה ובלתי נשכחת המשלבת בתוכה אינספור חוויות.
תקופת התנדבות כה ארוכה בארץ זרה וכל כך רחוקה, עבודה עם צוות וחניכות מכל העלם משנה את תפיסת עולמך ב-180 מעלות, מלמדת אותך דבר או שניים על החיים ועל אחריות, חברות ורעות, עצמאות, הקשבה, יצירתיות ופתיחות
אנחנו מרגישות שייצגנו אומה שלמה מאחורינו.

עצם העובדה שזו הפעם  הראשונה שישראל מגיעה לאחד ממרכזי העולם הבינלאומיים,גרמה להגיש גאווה,ושלא מעט מונח על הכתפיים. מעולם לא נתקלנו במצב שהנוכחות שלנו לא עוררה שאלות: על המצב הביטחוני,על איך החיים שם, על השנאה והיריבות הבלתי פוסקת,ועל מאות מקרים שהתקשורת חושפת ומסתירה ברחבי העולם.(בין אם זה מול משתתפות מקנדה,אנגליה,וברזיל  או מול נהג מקסיקני סקרן)

להכיר ולפגוש תרבויות מהחצי השני של כדור הארץ, זה אוצר בלתי יאומן.
למצוא את השונה ובמיוחד את המשותף, עם אדם ממדינה שלא חלמנו לפגוש זו בהחלט הזדמנות חד פעמית.

ליאורה, ברצוננו להודות לך על כול העזרה והתמיכה לאורך כול הדרך ,על האמון שנתת בנו.
אנו רוצות להאמין שיש להתאחדות הצופים בארץ בכלל ולצופות בפרט ,עתיד מזהיר וחשוב ב 4 מרכזי העולם.
אנו נרתמות בזאת, לעזרה ופיתוח בכול הקשור לעיבוי הקשר בין התאחדות הצופים בארץ לבין תנועת הצופות העולמית ולכול מטרה נוספת במסגרת מטרותיך .
 
בברכת המשך יום נעים ושוב תודה ענקית,
 
ליאת מלמד ונטע שוורץ.
 
 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה