zofim.org.il
  
 


 
אתר צופות ביחד למרחקים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר צופות ביחד למרחקים » ארכיון הכתבות » כתבה: סללתי את דרכי בחיים

תמונת מגזין סללתי את דרכי בחיים פורסם על ידי ליאורה גבעון
בתאריך 27/10/2009
בכתבה זו צפו 2181 גולשים

 

האוטובוס שנסע ביום שישי, ה-16.10.09 מהמרכז צפונה, היה מלא בנשים שמחות מכל המגזרים בדרכנו לכפר פקיעין, למפגש צופות ביחד למרחקים.
את פנינו קיבלו בחום רב צופות פעילות בשבט הצופים בפקיעין, בראשותה של גברת לילא סוויד ומספר אנשים מכובדים שבאו לברכנו.
מר נסראללה חיר, יו"ר מועצת פקיעין ברך אותנו וסיפר על יישוב זה המקיים דו- קיום במהלך כל השנים.  
מר ג'מאל עלי, איש חינוך, דת וצופים סיפר גם הוא על הפעילות ביישוב ועל מקומה של האישה הדרוזית כשוות זכויות מבחינה דתית, העידוד שהחברה הדרוזית נותנת לרכישת השכלה בקרב נשים והתפתחות מעמדה של האישה הדרוזית במשך השנים.
מר סמיח זין אלדין, מנהל יחידת נוער ופעיל בארגון הצופים הדגיש את חשיבות ההשתייכות לתנועת נוער, ומר דאוד סכנינו, אב הנוצרים האורתודוקסיים ברך אותנו אף הוא.
התחלנו את הסיור במפגש עם סבתא ג'מילה, שסיפרה על כך שגדלה בבית עני, לא הצליחה ללמוד בילדותה, אך למדה מאמה והכירה צמחים מרפאים – והם אלו שנתנו לה השראה וכוחות להקים מפעל שכיום מצליח ברמה בינלאומית. היא השתלבה בנעמת ולמדה שם קורסים רבים, עבדה בנעמת ולימדה נשים ונערות עבודות יד. כיום היא בעלת נסיון וידע רב בתחום ייצור סבונים וקוסמטיקה ממרכיבים טיבעיים ובריאותיים בלבד.
סבתא ג'מילה נבחרה להדליק משואה בשם עדת הדרוזים בערב יום העצמאות, ואחד הדברים המרשימים שאמרה לנו, שהיא מעסיקה נשים בלבד, משום שלנשים ללא השכלה ומקצוע, אין סיכוי להשיג פרנסה והיא זו שגורמת להן להתפרנס.
לאחר מכן יצאנו לסיור בכפר פקיעין בהדרכתו של עדל, יליד המקום. הסיור בסמטאות המעניינות , בכנסייה, בחלווה (בית התפילה הצנוע של הדרוזים) ובבית הכנסת, היו מרשימים מאוד וחשפו אותנו לדו- קיום של התושבים במקום השייכים לארבע דתות: דרוזים, מוסלמים, נוצרים ויהודים. כמו כן ביקרנו במועדון נשים, מקום בו מתקיימות פעילויות ואירועים המאורגנים על ידי נשים העובדות שם בהתנדבות.
החלק האחרון של המפגש והסיור היה בדוויאן אל מוכתר. בעל המקום סיפר כיצד התקשה בלימודים בילדותו, אך תמיד היה לו חלום והחליט ליזום את הקמת המקום שישמש מקום המתעד את מורשת הדרוזים ובו ניתן לקיים אירועים שונים.
באווירת המקום שמענו את סיפורה המרגש של גו'הרה מדאח, ילידת כפר רמה וכיום תושבת פקיעין. גו'הרה ריתקה אותנו בסיפורה האישי, בדרך שסללה לעצמה למרות כל הקשיים שעברה בחייה (כולל העובדה ששכלה את בנה בכורה בצה"ל), כיצד לא ויתרה לעצמה ולא ויתרה על רצונותיה עד שמימשה עצמה.
לאחר ארוחת צהריים דרוזית במקום באווירה נפלאה ועם מוזיקה אותנטית ברקע, נפרדנו מהמקום בתחושת ביחד והעצמה שקבלנו במהלך היום, ובייחוד מסבתא ג'מילא וגו'הרה מדאח. סיפורן של הנשים הללו, שכנגד כל הסיכויים פילסו דרכן בחיים באומץ רב, בנחישות, ברצון ובאמונה ביכולתן- יכולים לתת השראה וכוח לכולנו.
מפגש זה הינו חלק מהיעדים שהצבנו לעצמנו כצופות ביחד למרחקים מכל מגזרי החברה הישראלית – להכיר את התרבויות, המסורות, המנהגים והחיים של הצופות והצוגרות בהתאחדות הצופים והצופות בישראל.
המפגש, שיוחד להכרת הנשים הדרוזיות והחיים בדו- קיום בכפר פקיעין- היה מרתק, מרגש,מעורר למחשבה וחשוב. במפגש לקחו חלק נערות ונשים שזו לגביהם פעם ראשונה.
ברצוני להודות שוב ללילא סוויד ואריג' חוסין, נציגות פורום הצופות על ארגון היום הנפלא הזה.

כולי תקווה שנמשיך לפעול כצופות ביחד למרחקים ושעוד ועוד נערות, נשים וצופות תצטרפנה למעגלי המודעות והעשייה, שנמשיך להירתם ולרתום, ובכך ניקח אחריות להוביל שינויים בקהילה וליצור עולם טוב יותר.

[ שלח כתבה ]

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה