zofim.org.il
  
 


 
מחלקת צמיד
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת צמיד » ארכיון הכתבות » כתבה: להדריך צמי"ד

תמונת מגזין להדריך צמי"ד פורסם על ידי חולייטה
בתאריך 1/12/2009
בכתבה זו צפו 4996 גולשים

הרבה שואלים אותי למה התחלתי עם זה בכלל, למה שילדה בת 15 תרצה לעבור שעה וחצי שבועית עם ילדים, שחלקם גדולים ממנה, שחושבים כמו בני חמש, למה שהיא לא תעדיף להדריך חניכים נורמטיביים בכיתה ד', כמו כולם?

ואני עונה: כי אין דבר יפה מזה. ומספק, ונחמד, ומעשיר, ומפתח וכן הלאה וכן הלאה. אני יכולה להמשיך כל היום..
אני חולי, שביעיסטית בשבט דותן, הנהגת דרום.
לקראת השיבוצים של סוף שנת ט', עקץ אותי ג'וק. הדבר הזה גרם לבקש הדרכת צמי"ד בשישית שלי. היו אז בשבט שתי קבוצות חניכים, שלוקים בפיגור שכלי ואוטיזם.
הילדים האלה רתקו אותי. המדריכים שעשו להם מורל במסדרים, כשאני הייתי ט'ניקית פעורה, הממו אותי. רציתי להיות כמוהם. רציתי לעשות כיף לחניכים האלה, שאין להם חיים קלים ויש להם שמחת חיים בשמיים. רציתי לגרום להם לתחושת שייכות לשבט, שאני מרגישה בו כמו בבית.
וזה קרה, נבחרתי להדריך צמי"ד בשבט. הייתי היחידה בצוות שבקשה את התפקיד בעדיפות ראשונה, ולא ראיתי אף אופציה אחרת.
להפתעתי, ואולי גם להפתעתכם, השנה התחילה ברגל שמאל; לא היו לנו חניכים. היינו ארבע מדריכות בצוות ורשג"דית נפלאה. אחת המדריכות עזבה, ושתיים התחילו להדריך קבוצה מצומצמת. אני הסתכלי על הפעולות, וראיתי אותי מעבירה אותן.
ואז, סוף כל סוף, הגיעו חניכים נוספים והקבוצה גדלה. אני הצטרפתי אז לצוות שכבר הדריך והשתדלתי להפוך כל פעולה לחוויה, עבור החניכים ועבורי. הצוות היה מדהים, ספיר, שיר, יובל ואני הובלנו תשעה חניכים מקסימים לשינוי משמעותי.
 
צופיות? גאוות יחידה? שבט, גדוד? מושגים שהם אף פעם לא שמעו, ועכשיו יכולים להסביר.
השנה עברה בטיל, פעולות חלפו כהרף עין. החניכים יצאו לטיול פסח שבטי כמו כל גדוד וחזרו ממנו מאושרים. מותשים, אבל מאושרים. במחנה קיץ לא יצא להם להיות ולי לא יצא להדריך. הצוות ואני הגענו לביקורי בית אצל החניכים, וההורים קבלו אותנו בידיים פתוחות והודו לנו על הפעילות המבורכת. יצאתי משם בעננים, כי אז נפל לי האסימון, מה עושה לילד עם צרכים מיוחדים להיות בצופים, ומה זה עושה להורה, לדעת שהילד שלו נהנה משוויון הזדמנויות, שאוהבים אותו ודואגים לו גם מחוץ לבית. ההורים סיפרו לנו שהחניכים סופרים ימים מפעולה לפעולה, ואין דבר שיותר נהניתי לשמוע.
 
סוף שנה מתסכל אתם חושבים? ובכן, תלוי איך מסתכלים על זה.
אני הבנתי שהתפקיד שלי לא נגמר בסוף שנה, שיש לי הזדמנות נפלאה להמשיך עם חינוך מיוחד.
והנה הגיע ראיון השיבוצים השני שלי, בו ביקשתי להיות רשג"דית צמי"ד. רציתי להמשיך להיות חלק מההוויה הזו שנקראת "צמי"ד" ומחיי החניכים שכל כך נהניתי להיות בקרבתם. קיבלתי את התפקיד, בתוספת קטנה, הדרכה.
היום אני רשמ"דית צמי"ד - רשג"דית מדריכה- ולצידי מורג, מדריכה מדהימה.
האמת, אני כותבת שורות אלו בסוף נובמבר, ועדיין לא פתחנו שנה. אנחנו משקיעות את כל כולנו בלגייס חניכים, לכתוב פעולות לקבוצה העתידה לבוא, לכתוב ולהעביר העשרות לשכב"ג ולקדם שינוי תפיסה משמעותי.
 
בחזון פרויקט צמי"ד נכתב, בין השאר, "פעילות פנאי משלבת הטומנת בחובה חינוך לערכים צופיים". קטע זה הפך להיות החזון הפרטי שלי; ההתמקדות ב'יש', עקרון עבודה מוביל בעבודה עם חניכי חינוך מיוחד, הפך להיות עקרון שלי בחיים, הרצון לחזק את הסובלנות בחברה שלנו, היכולת להכיר בשונה ובזכותו להביע את השוני שלו, ממזמן יצא מגבולות הצופים שלי ומימוש הפוטנציאל העצום הטמון בכל אחד מהחניכים, במדריכה שבי ובי בעצמי, זו לא עוד קלישאה בשמיים.
 
השפעה לא נורמאלית, אחריות, התפתחות, מימוש עצמי, ניצול משאבים קיימים וגילוי חדשים, ואף הגשמה עצמית, כשאני בסך הכל בחורה בת 16, הם אלה שמביאים אותי לכל יום פעילות עם כוחות חדשים.
 
אני ממליצה בחום, חום לוהט, לכל אחד שאי פעם התלבט, הסס, חשש, התעניין וחשב על מפגש עם האוכלוסייה הכל-כך מיוחדת הזו, שיש לה כל-כך הרבה מה להציע, לשאול, לנסות ולחתור ככל האפשר למפגש שכזה.
אני בטוחה שכל מי שאליו תפנו יקבל אתכם בברכה, בתנועת הצופים ומחוצה לה. כי אהבה והשקעה מרבית מביאים לאהבה וסיפוק מרבי, וזה כל מה שאנחנו מחפשים, אחרי הכל.
 
אני אשמח לתגובות, ולכל מה שאני יכולה לעזור, תפנו אליי.
חולייטה, שבט דותן.

[ שלח כתבה ]

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 6 תגובות | הוספת תגובה


1. חולייטה את מדהימה פשוט ! (:
נכתב על ידי עמית ישראלי משבט דותן בתאריך 2/12/2009 בשעה 20:44
2. מדהים :)
נכתב על ידי טליה תם משבט ראשונים בתאריך 4/12/2009 בשעה 0:08
3. איזו מדהימה!
נכתב על ידי טטו דייטש משבט האלה בתאריך 17/12/2009 בשעה 15:25
4. על זה נאמר "חזק ואמץ!"
נכתב על ידי אור לביא משבט איתן בתאריך 18/12/2009 בשעה 14:02
5. וואו! (:
נכתב על ידי נופר בניסטי משבט דותן בתאריך 18/12/2009 בשעה 20:45
6. מדהים
נכתב על ידי שרה גודריץ' משבט אריות בתאריך 27/11/2010 בשעה 16:31