zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: שבת במחנה

תמונת מגזין שבת במחנה פורסם על ידי בת ויפתח
בתאריך 4/8/2010
בכתבה זו צפו 5935 גולשים
תוצאות סקר "צופים ברשת"
בעד 62 %
נגד 38 %

אחד הנושאים הבוערים שעולים בכל קיץ לקראת מחנה הקיץ הוא נושא השבת במחנה. המצב בהנהגת ירושלים שבו שישה-עשר שבטים לא-דתיים לעומת חמישה שבטים דתיים הוא מצב של בחינת האפשרויות בכל שנה מחדש והגעה לפיתרון בלתי מספק על שני הצדדים בכל שנה מחדש. בכתבה זו ננסה להבין את שני הצדדים של המטבע, היתרונות והחסרונות של הפיתרון למחנה זה, ולהבהיר את דעתנו בנושא.

מצד אחד ישנם השבטים הדתיים, שבטי העדה, המחויבים לקיים את ההלכה היהודית על פי תקנון העדה וגם על פי השקפת עולמם האישית של חברי השכב"ג היוצאים למחנה ובהם נאסרת הנאה מחילול שבת – משמע איסור על שמיעת מוסיקה.
מצד שני ישנם השבטים הלא-דתיים, המעוניינים ליהנות מהמחנה ולעודד את העבודה והבנייה במחנה על ידי שמיעת מוסיקה, התורמת באספקטים האלו בצורה משמעותית.

שני הצדדים הללו נפגשים ומתנגשים כשמגיעה השבת. פיתרון של הנמכת המוסיקה אינו אפקטיבי, לדעתי, מכיוון ששמיעת מוסיקה חלשה ככל שתהיה אינה מותרת לנער הדתי, ובואו נודה באמת- גם הנער הלא-דתי לא ייהנה ממוסיקה חלשה.

ניתן לפתור את הבעיה על ידי הוצאת הדתיים מהמחנה – פיתרון שנוסה בשנה שעברה ונחל כישלון אדיר כאשר יצר תחושות של כעס ומרירות אצל כל חניכי העדה ונתן הרגשות חוסר שייכות לשאר ההנהגה, מה שלא נכון בכלל בקשרים של העדה וההנהגה.

לעומת זאת, הפתרון שנוסח השנה לאחר דיונים רבים – מוסיקה תישמע רק בתוך השבטים הלא-דתיים ולא תגיע למקומות שבו מסתובבים חניכי העדה. בעינינו, פתרון זה לא רק שאינו אפקטיבי, אלא הוא אינו הוגן. מלבד חניכי העדה, ישנם גם חניכים שומרי שבת בשבטים חילוניים, ולכן השמעת מוזיקה בשבת, גם אם היא רק בשבטים החילוניים, מהווה מעין כפיה א-דתית.

פתרון נוסף, והוא לדעתנו הפתרון המתבקש, למרות שאולי הוא אינו מוצא חן בעיני רוב ההנהגה, הוא שכאן מובילי ההנהגה צריכים לקחת החלטה אמיצה ושנויה במחלוקת על מנת ליצור את הקהילה האידיאלית שהם כל-כך חפצים בה.
הנהגת ירושלים (וכך גם כל הנהגה אחרת) צריכה לאסור כל השמעת מוסיקה בשבת וכל חילול שבת בפרהסיה בשטח מחנה הקיץ שלה. אנו כולנו חיים ושייכים למדינת ישראל שהיא מדינה יהודית ודמוקרטית. אולי שכחנו, אבל כן, אנחנו אזרחי מדינה יהודית. במדינה שכזו התרבות היהודית צריכה להוביל אותנו ולקחת אותנו קדימה, כי הסיבה העיקרית לכך שאנו פה ולא ממשיכים להישחט ברחבי אירופה היא בשל עצם העובדה שאנחנו יהודים. שבת היא חלק מרכזי מהתרבות והמורשת היהודיים, והיא אף מהווה בסיס למספר חוקים במדינת ישראל. עלינו לזכור שחלק גדול מחניכי התנועה השייכים לשבטים לא-דתיים הם שומרי מסורת, וגם אצלם בבית עושים קידוש וארוחת שישי, מדליקים נרות והולכים לתפילה בבית הכנסת.

אנחנו לא חושבים שיופחת מערכו של המחנה של הנער הלא-דתי עקב הפסקת המוסיקה, זו לא צריכה להיות בעיה גדולה מדי. אנו חיים במדינה יהודית, אנו שותפים לתנועה יהודית רב-תרבותית וככזו אין סיבה שדווקא בה ייפגעו חלק נרחב מחניכי התנועה וחילול שבת ייכפה על חניכי העדה ועל החניכים שומרי המסורת שאינם מוגדרים כ-"דתיים" בשבטים הלא-דתיים. חשוב לציין שכל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה בתור פרט, ויכול לשמוע מוסיקה באייפוד שלו, לדבר בטלפון, ולסחוט את השיער כמה שירצה.
 
בזמן האחרון נשמעים בתנועה כולה קולות החותרים למצב של דו קיום. מצב היפותטי זה הוא מצב שבו השבטים הדתיים והשבטים שאינם דתיים יחיו זה בצד זה באין מפריע, מצב של "חיה ותן לחיות". העניין הוא שתפיסה זו תיצור מצב של פילוג בתנועה, חוסר יכולת להגיע לפתרונות מעשיים וחוסר התחשבות משני הצדדים. הפיתרון האידיאלי, אם כן, הוא לחיות חיים משותפים מתוך הבנה, ערבות הדדית והתפשרות במטרה להקל על האחר. רק בעזרת הסוויץ' הזה בגישה נוכל לתפקד באופן אחיד כהנהגה ולא כשבטים יחידים.

אולי אנחנו נשמעים כמו הצד הדוסי שבא ומטיף למדינת הלכה, אך אין המצב כך. כחניכים ומדריכים בשבט יהודה רכשנו די ניסיון והבנה בכל הקשור לחיים משותפים, זה עם זה ולא זה בצד זה.
לכן נסיים בקריאה חוזרת לראשי ההנהגה, לאסור על השמעת מוסיקה תוך הסברה על יהדותה של התנועה לשבטים הלא-דתיים, שיקבלו את ההחלטה מתוך הבנה וידיעה ולא באופן שרירותי ולא מובן.

ומה דעתכם? האם אתם בעד השמעת מוסיקה בשבת במחנות הקיץ או נגד?

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים הוספת תגובה


בעד
נגד
1. אני בעד
נכתב על ידי שי פריצקי משבט יהודה בתאריך 4/8/2010 בשעה 12:54
2. אני בעד
נכתב על ידי אביהוא קלבו משבט יהודה בתאריך 4/8/2010 בשעה 13:03
3. למה ההתחשבות היא תמיד חד צדדית?
נכתב על ידי עמית קיבן משבט רכ"ס בתאריך 4/8/2010 בשעה 18:00
4. למה זה חייב להיות חד צדדי?
נכתב על ידי רונן רוזן משבט רשפים בתאריך 4/8/2010 בשעה 21:15
5. דברו עם ההנהגה שלך, כנראה אתם לא יודעים מה קורה בתנועה
נכתב על ידי אלעד טסלר משבט רכ"ס בתאריך 6/8/2010 בשעה 13:57
6. י
נכתב על ידי טל לוי משבט עמית בתאריך 6/8/2010 בשעה 22:51
7. כמו שנכתב בכתבה...
נכתב על ידי ניר לוי משבט עוז בתאריך 10/7/2011 בשעה 11:42
8. אני בעד
נכתב על ידי ניצן מכבי משבט דרור בתאריך 12/7/2011 בשעה 10:02

1. לא למערכות הגברה בשבת!
נכתב על ידי תם סבן משבט לפיד בתאריך 4/8/2010 בשעה 11:11
2. כמו שמן הסתם הבנתם מהכתבה
נכתב על ידי בת רווה משבט גלעד בתאריך 4/8/2010 בשעה 13:09
3. חבר’ה מלא פה מצביעים בעד ועונים נגד
נכתב על ידי יפתח סמואל משבט יהודה בתאריך 7/8/2010 בשעה 21:20
4. אין שום סיבה שלא נוכל להעלות ולהצליח
נכתב על ידי מיכל דויטש גומברוף משבט עידן בתאריך 12/7/2011 בשעה 23:45
5. אני נגד
נכתב על ידי שחף לאלו משבט גבעתיים בתאריך 27/6/2012 בשעה 11:08