zofim.org.il
  
 


 
מחלקת צמיד
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת צמיד » ארכיון הכתבות » כתבה: צופים דרך המחשב

תמונת מגזין צופים דרך המחשב פורסם על ידי נלי מרקמן
בתאריך 1/12/2010
בכתבה זו צפו 4064 גולשים

ביום שלישי האחרון ביקרתי בשבט צופי גבעתיים. מטרת הביקור לא הייתה לפגוש את מאות החניכים שעברו פעילות באותה שעה, אלא לצפות בפעולה אחת מיוחדת, שהעבירו שתי מדריכות נרגשות מול שני מסכי מחשב. לאותן מדריכות יש חמישה או שישה חניכים בעלי צרכים מיוחדים (צמי"ד), שלא יכולים לצאת מהבית ולהגיע לשבט הצופים אך רוצים בכל זאת להרגיש חלק.

 
המדריכות העבירו פעולה בנושא טלוויזיה. החניכים מהבית סיפרו אילו תוכניות טלוויזיה הם אוהבים, איזה סרטים הם ראו לאחרונה, מתי הם רואים טלוויזיה ומה הם עושים בזמן שהם רואים טלוויזיה. המדריכים בפרויקט צופי וראייטי עובדים עם תוכנה שמאפשרת גם לראות ולשמוע אחד את השני, גם לכתוב בלוח משותף לכולם או בפניות אישיות וגם להעלות קבצים מהאינטרנט, קבצי טקסט ועוד, ככה שבאמת אפשר לעשות הרבה דברים וזה אפילו כיף!
 
בנוסף לפעילות האינטרנטית, המדריכים עורכים ביקורי בית אצל החניכים ולעיתים גם מתקיימים מפגשים "מחוץ למחשב". אין ספק שהפעילות הזו משמעותית מאוד בשביל החניכים שיושבים בבית. סוף סוף יש גם להם הזדמנות לאינטראקציה חברתית, הם זוכים להכיר חברים חדשים, ללבוש מדי חאקי ולהיות צופיפניקים בדיוק כמו כולם.
 
אחרי הביקור בשבט צופי גבעתיים, נסעתי לשבט "שקמה" באזור וצפיתי בפעולת צמי"ד של קבוצת בנות משחקות בכדור. הפעולה הזו גרמה לי לחשוב על כמות הקבוצות אליהן אני שייכת, החברים מהלימודים, החברים מהעבודה, ועוד קבוצות שייכות רבות (בלי להזכיר חברים מהצופים) שלאותם חניכי צמי"ד כנראה שאין. איזו חשיבות יש לילד להרגיש חלק מקבוצה, חלק משבט הצופים, חלק מהקהילה. תחשבו מה זה לעבור פעולה בצופים לילד שמעולם לא היה רגיל לזה!
 
ואז חשבתי על מה שהדבר הזה נותן למדריכים. איזה רווח גדול זה לילד בן 17 להדריך קבוצה של ילדים עם מוגבלויות. איך הוא נראה מול אותם חניכים? החבר שלהם, האח הגדול, המדריך, האחראי, זה שאכפת לו... תמיד נוטים לחשוב שהחניכים הם אלו שיוצאים מורווחים מהפעילות הזו, אבל זהו מצב בו שני הצדדים יוצאים נשכרים ויש שיגידו שהמדריך מקבל מזה הרבה יותר.
 
השבוע חל יום הנכה הבינלאומי. יום הנכה לא מתייחס רק לנכות פיזית אלא לכל הצרכים המיוחדים. בתנועת הצופים יש חשיבות רבה לשילוב אוכלוסיות אלו בחברה הנורמטיבית ולשם כך הוקמה מחלקת צמי"ד שמטרתה לשלב ילדים ומתבגרים בעלי צרכים מיוחדים בפעילות מותאמת. אך האם זה מספיק?
 
אחד מכל עשרה אנשים במדינת ישראל, כולל ילדים ונוער, סובל מנכות פיזית, שכלית או נפשית.
יותר מ- 25% מהאנשים עם מוגבלות חמורה דיווחו שהחשמל בביתם נותק בשל קשיים כלכליים.
50% מהנכים ויתרו על טיפול רפואי בגלל כסף.
43% מבעלי מוגבלות חמורה נאלצו לוותר על אוכל בגלל קשיים כלכליים.
רוב המבנים והאתרים הציבוריים בישראל אינם נגישים לאנשים עם מוגבלות.
 
אז מה לדעתכם אתם יכולים להוסיף ולעשות בשבטים שלכם כדי שבעתיד נכים יוכלו לחגוג ביום הנכה ולא להילחם על זכויותיהם?

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. וואו מדהים !
נכתב על ידי לי=] אני משבט אילת בתאריך 3/12/2010 בשעה 13:49