zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: ממשבר להזדמנות

תמונת מגזין ממשבר להזדמנות פורסם על ידי אבי חליבה
בתאריך 7/1/2011
בכתבה זו צפו 971 גולשים

בפרשת השבוע אנו קוראים שלאחר מכות קשות פרעה מכביד (שוב) את ליבו ומסרב להוציא את עם ישראל ממצרים. בתגובה, הקב"ה מכה את המצרים בשלוש מכות נוספות: ארבה, חושך ומכת בכורות אשר בסופו של דבר מביאות לגאולתו של עם ישראל ממצרים לאחר כ-200 שנות עבדות.

את המצב במצרים קשה לדמיין. התחושה היא של סוף. גם לעם ישראל החווה את המכות על ידי "הסתכלות מן הצד" זוהי חדירה ופלישה לכל תחומי החיים הבסיסיים ביותר של האדם.

ראשית, מכיוון שלאחר שנים רבות של עבדות ועינויים גם תהליך השחרור אורך זמן רב וכולם עדים פעם אחר פעם לכך שפרעה מכביד את ליבו, מבטיח למשה שהפעם הוא משחרר את בני ישראל ולבסוף מסרב.

שנית, מכיוון שחלק מהמכות לא פסחו גם על בני ישראל. לפי רש"י, במהלך שלושת הימים הקשים של מכת החושך, בפעם הראשונה היו אבדות גם לעם ישראל: "שהיו בישראל באותו הדור רשעים, ולא היו רוצים לצאת, ומתו בשלשת ימי אפלה כדי שלא יראו מצרים במפלתם ויאמרו אף הן לוקין כמונו".

ולבסוף, בגלל התחושה הקשה שבכל התחומים- בבית, בגוף ובאוכל- לא נותר מקום אחד אישי ופרטי שהמכות לא נגעו בו. נדמה כי מכת החושך היא ביטוי פיזי וממשי של האפלה שכבר שוררת בליבותיהם של תושבי מצרים לאחר המכות שחוו, ושכעת משפיעה גם על בני ישראל. החושך למעשה כבר היה קיים בלבוש הכאב והתחושה שאין מקום פנוי ואין פתרון אפשרי באופק להפסיק את מחול השדים הזה.

לא בקול תרועה רמה ואפילו לא בהכרזה, הצטרפו לחושך המצרי חלק מן הצופים בו. ניתן לומר כי עם ישראל היה שפוף וכלל לא היה מסוגל לראות בנקודה זו את תחילתה של הגאולה. בעניין זה כבר נאמר בפרשת וארא "וידבר משה כן אל בני ישראל ולא שמעו אל משה מקוצר רוח ומעבודה קשה".

אך בניגוד למכת החושך שהחשיכה גם את עולמם ותחושותיהם של בני ישראל, ניתן לומר שמכת בכורות, עם מותם של בכורי מצרים המסמל סיומה של תקופה קשה ואכזרית, מציין את התחלתה של תקופה חדשה - תקופה של אור לעם ישראל.

בשנים האחרונות ישנה תחושה של "כמעט סוף" בארץ. אין יום שלא מתרגשות עלינו חדשות מסעירות. האווירה שסביבנו קשה, בבית, בנפש ובגוף. אישי ציבור סורחים, אלימות קשה בין ילדים, אלימות במשפחה, מציצנות כדרך חיים, השריפה הגדולה בכרמל ועוד. נדמה כי אנו הולכים לעברי פי פחת. זה כבר זמן רב שאנו בתהליך ארוך של קונפליקטים ערכיים הבאים לידי ביטוי בכל תחומי חיינו, קונפליקטים בין ערכים שהתהוו בחברתנו במהלך השנים האחרונות לבין ערכים חדשים אשר לעיתים מנוגדים למציאות היומיומית בישראל. המסע של עם ישראל במאתיים שנות עבדות דרך גאולתו לפני כ 3000 שנה, שב ומקבל חיים ומשמעות שונה בגרסתו במאה ה 21.

למרות הקשיים שאנו חווים במציאות, "המכות" שמתרגשות ובאות עלינו, ותחושת חוסר האונים ואי הוודאות שלעיתים נדמה שהן מנת חלקינו, צריך לראות גם את האור. צריך לקום ולעשות מעשה, להוביל לשינוי תודעתי ומעשי בחברה ולזמן את האפשרויות להתחיל בדרך חדשה היום, שהרי "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים".

השינוי נמצא בנו ובכוחנו להוביל אותו, דווקא בני הנוער, דור העתיד של מדינת ישראל, ראשית צמיחת גאולתנו הוא זה שבכוחו לבשר את השינוי.

הלוואי שכל אחד מאיתנו ימצא את הכוח להיות משה בזעיר אנפין ולזמן לנו דרכים חדשות ליציאת מצרים שלנו.

אבי חליבה, נשוי ואב לשלשה חניכים פוטנציאליים, הוא בוגר גדוד ארב"ל בשבט משואות. 
בעבר היה מרכז עדת הצופים ומרכז הנהגת ירושלים, ובשש השנים האחרונות משמש כגזבר שבט להבות. עו"ד במקצועו, וכיום סמנכ"ל המשרד לשירותי דת.

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה