zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: כולם רוצים להיות חופשיים, אבל ממה?

תמונת מגזין כולם רוצים להיות חופשיים, אבל ממה? פורסם על ידי צוות העדה
בתאריך 29/3/2011
בכתבה זו צפו 1426 גולשים

לכתבה זו מצורף קובץ נלווה

כי כולנו עבדים

שאלה: מה ההבדל בין השתעבדות אחת לחברתה? ציירת תמונה של יציאה משעבוד אחד לשעבוד אחר- האין זו החלפה?
פרופ' ברגמן: הייתי מגדיר זאת כך: השעבוד האחר הוא זה שאנו רוצים לצאת מתוכו, יציאת מצרים - היינו, יציאה מעול שנכפה עלינו על ידי אחרים: בעוד השעבוד השני הוא עול שאנו בעצמנו שמים על נפשנו מכיוון שאנו רוצים להשתעבד. שמים על נפשנו מכיוון שהוא מצוות אלוהים - אני נזהר מלהשתמש במילים גבוהות. אני מזכיר לכם מה שהגדיר קאנט בהבחינו בין הטרונומיה לאוטונומיה, בין חוק של אחרים לחוק של עצמי. ההבדל הוא ברור: הוא ראה בהטרונומיה את הסכנה האורבת לדת. כאשר מישהו נכנע לצו של איזה פיהרר, של איזה היטלר, של איזה מצביא, ואילו קאנט סבר - ואולי יש בזה חלק גדול של אמת - שהאדם הוא חופשי, כשהוא אוטונומי; והאוטונומיה היא, אומרים אנו, האלוהים. כדי להבדיל בין המצביא, הפיהרר ובין האדם, הצד המוסרי, אני אומר שהחרות האמיתית היא חרות של שכנוע עצמי - אם אני אומר שאלוהים ציוה עלי, יכולתי גם לומר שאני בעצמי מצווה לי.

----------------------

זמן רב לא ביקרתי בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב. זה לא כבר עשיתי בה כמה שעות. אם יש את נפשך לדעת את ישראל האחרת, לך לך שמה. לעיני חלפו ללא הרף תועפות רומנים וטורקים ופורטוגלים וניגרים וגנאים וסינים ותאילנדים, בוני פיתום ורעמסס שלנו וכן שרתי וגורפי ביביה של העיר העברית הראשונה.
רבבות גברים עריריים. עדה גדולה של מבקשי "לחם ועבודה". הם באו לשבור שבר בישראל.
אנשי העבודה השחורה,עובדי הכפיים, הלא ראויה בעיני הישראלים.
"גדוד העבודה" שלנו. רבים מהם בונים את ארצנו ומשרתים אותה בתנאי ניצול מחפירים, מתגוררים בצפיפות סרדינית.
אולי אין הם דומים בדיוק לאבותינו העבדים בשעבוד מצרים. נותנים להם תבן ללבן לבנים ואין הם מוכים בשוט. אך הם "העבדים הזרים" החיים בינינו ולידנו באזור דרומה של העיר. לא בצפונה. ומהם אבות לילדי גן,דוברי עברית. כיצד ומתי יעקרו וישולחו מכאן. ת"א היא גם הם.כה קרובים.כה רחוקים.
ערב פסח. כמה מקרב המעבידים יזמינו ,לשם שינוי,בחג החרות,בשם אהבת הגר,את אחד האלמונים האלה להסב עם בני ביתו אל השולחן? יש לשער כי כולם יישארו הלילה הזה בחדריהם הדחוסים,אומרים את הגדת הפסח שלהם.
 
חיים גורי,התפרסם ב"מעריב",ערב פסח 21/4/1997

----------------------

התקוממות נשית נגד עוול ושעבוד

בפרק הראשון של ספר שמות, המתאר את שעבוד בני ישראל במצרים, אנו נוכחים לראות שאף דמות גברית אחת לא נעמדת מול פרעה. העומדות מולו הן חמש נשים - שפרה ופועה המיילדות, יוכבד אם משה, אחותו מרים ובת פרעה. כל אחת בדרכה מתנגדת להוראותיו הרצחניות של פרעה. חז"ל מסיקים מכך שהגברים במצרים נכנעו והתייאשו לשעבוד. לעומתם הנשים לא ויתרו והעזו להתנגד למלך מצרים, להיאבק ב"ענינו, עמלנו ולחצנו". לכן מצהירים חז"ל: "בשכר נשים צדקניות שהיו באותו הדור נגאלו ישראל ממצרים" (תלמוד בבלי סוטה יא.).

----------------------

ידיד שלי שעובד בהיי-טק סיפר לי לאחרונה בהתלהבותשהוא מצא עבודה רגועה. "לא עוד לילות לבנים עד 2 בלילה; ב-7 בערב מסיימים לעבוד", הוא תיאר בגאווה את מקום העבודה החדש. המשפט הזה לא נשמע מוזר בכלל לכל מי שעובדבתחום הקרוי היי-טק בישראל. כך זה עובד: עובדי ההיי-טק מקבלים על עצמם משימותועליהם לסיים אותן במועד. הזמן שעליהם להקדיש למשימה הוא בעיה שלהם.

אלה מבין הקוראים אשר לא התמזל מזלם לעבוד בהיי-טק סבורים אולי שהעובדים המאושרים הללומקבלים תגמול נוסף עבור עמלם. הם לא שמעו בוודאי על המושג "שכר גלובלי". כלומר - עבוד כפי יכולתך, בשעות הלילה, בימי שישי, במוצאי שבת (ולפעמים אף במה שקרויבציניות "מוצאי שבת בבוקר"), ותהיה סמוך ובטוח כי השכר שישולם לך בסוף החודש הואאותו שכר מדי חודש בחודשו ללא קשר לכמות שעות העבודה.

על-פי מחקר שערכה חברת ארנסט אנד יאנגבאירופה, טעויות בעבודה עם המחשב גורמים לאובדן של כ-7% בממוצע מזמנו של העובד. העובדה שהזמן הזה הוא כולו על חשבון העובד מביאה לכך שהמעסיק בישראל אינו טורחלדאוג להכשרה של העובד בנושאים אלה. את הטעויות שהוא עשה בשל הכשרה לא מספקת, הואיתקן בשעות הנוספות בשיטת הניסוי וטעייה. מאותה סיבה גם מוצאים את עצמם בישראלעובדים ותיקים ומנוסים בלי תעסוקה, או מועסקים במשרות של מתחילים, לאחר שמחקו אתהניסיון שלהם מקורות החיים. מדוע לשלם שכר גבוה לעובד מנוסה שיכול לסיים את כלמשימותיו ללא טעות עד שעה 17:00 וללכת הביתה, אם אפשר לשלם חצי מהשכר הזה לעובדשיכפר על חוסר ניסיונו בזמן עבודה כפול?!
מעבר לפגיעה באיכות החיים ובאיכותהעבודה, קיימת לתרבות העבודה בלי הפסקה השלכות חמורות נוספות.
השלכותסוציולוגיות - הילדים של העובדים הללו גדלים כמעט ללא נוכחות הורית, והופכיםלמנוכרים ובמקרים קיצוניים אלימים או צרכני סמים.
המחסור המצטבר בזמן שינהגורם לעייפות בעת הנהיגה בכבישים. מחקרים הראו כי במצב כזה הסכנה בגרימת תאונה דומהלנהיגה תחת השפעת אלכוהול.
המחסור במנוחה ובפורקן גורם לסטרס (מתחים). לחץהזמן גם מביא את העובדים לצריכה של מזון מהיר ולאכילה חפוזה. כל אלה הם בין הגורמיםהעיקריים למחלות לב ולסרטן.

לכן, כשכיכר רבין תתרוקן מהמורים, אולי כדאישיימלאו אותה עובדי ההיי-טק. זאת אומרת... אם הם יימצאו לכך זמן פנוי... רגע, תנולי לבדוק באאוטלוק... (קובי לירז, פובלציסט )קובץ נלווה:  קובץ נלווה  עבדות - דף לימוד.doc (189 KB) צפייה בקובץ שמירת הקובץ
הקובץ לא נסרק מפני וירוסים באופן אוטומטי וההורדה הינה על אחריות המשתמש בלבד !
במידה ונתקלתם באתר בקובץ נגוע, אנא הודיעו לנו על כך מיד !

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה