zofim.org.il
  
 


 
הנהגת צפון
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » הנהגת צפון » כתבה: רקע יעוד וערכים של התנועה

תמונת מגזין רקע יעוד וערכים של התנועה פורסם על ידי לילך
בתאריך 24/4/2011
בכתבה זו צפו 1450 גולשים

משולש הליבה של התנועה: רקע, יעוד וערכים

 

  רקע:

לתנועת הצופים למעלה מ- 55,000 חניכים הפעילים בכ- 160 שבטי צופים הפזורים בכל רחבי הארץ, מקריית שמונה בצפון ועד אילת בדרום.

תנועת הצופים לקחה חלק חשוב בהקמה ויישוב הארץ-חלק מהקיבוצים שהקימה:
מעגן מיכאל ,חצרים,רעים,האון,גונן,תל קציר,יראון,פלמחים,בארי,ראש צורים וכו'....
כשליש משבטי הצופים ממוקמים באזורי פיתוח ובשכונות מצוקה ופועלים לעידוד מנהיגות מקומית ולהגברת האינטגרציה בקרב הנוער במדינה.
התנועה מחולקת לשמונה מחוזות הקרויים "הנהגות" וכוללת גם שבטים של צופי ים, "עדת הצופים" - הצופים הדתיים, ושבטים בהם פועלים ילדים בעלי צרכים מיוחדים.

יעוד התנועה

"תנועת הצופים העבריים בישראל" היא תנועת נוער ציונית, ממלכתית, שייעודה הוא להקים ולפתח, מסגרות חינוכיות-ערכיות, בהם יפעלו ילדים ובני נוער בכל רחבי הארץ במגוון פעילויות חברתיות חווייתיות המהוות עבורם מקור לפיתוח אישי, לבילוי ולהנאה.

התנועה תתנהל באופן מקצועי על ידי מערכת משולבת של מתנדבים ואנשי מקצוע על בסיס מחויבות לתפיסת העולם הצופית ולמידות הצופה.

העשייה החינוכית בתנועת הצופים תמוקד על ערכי חברות ורעות, על "נתינה" ומעורבות חברתית, טיפוח חיים קבוצתיים דמוקרטיים תוך דגש על יוזמה אישית, מנהיגות ומצוינות, הכרת הטבע, אהבת הארץ ושמירה על איכות הסביבה.

התנועה תעודד את חניכיה לעצב זהות יהודית-ישראלית משמעותית המשלבת בין המורשת הרבגונית של העם היהודי על מגזריו השונים, לבין התרבות וההוויה הישראלית המתגבשת במדינת ישראל.

תנועת הצופים תעודד את בוגריה לקחת חלק בפעילות תורמת לקהילה במסגרת שנת שירות-לפני הגיוס לצבא, להתגייס לשירות ביחידות ובתפקידים המביאים לידי מיצוי מרבי את כשרונותיהם ויכולתם לתרום לצה"ל ולפעול, אחרי השחרור מהצבא, באורח מאורגן, כגורם מרכזי ומשמעותי בעיצוב דמותה האיכותית של החברה בישראל.

התנועה היא חלק מתנועת הצופים העולמית ופועלת עם הסתדרויות הצופים האחרות במסגרת "התאחדות הצופים והצופות בישראל".

 

 

 

 ערכיי הליבה של תנועת הצופים!

 

ארבעה ערכים מרכזיים מובילים את תנועת הצופים בעשייה היום יומית, אלו הם ערכים העומדים מעל לכל דבר אחר ומהווים עמודי היסוד של האידיאולוגיה בתנועת הצופים העבריים בישראל ואלו הם:

א. מעורבות חברתית

נכונות של הפרט והקבוצה לפעול מתוך תחושה של אחריות ליצירת חברה טובה יותר. אם על ידי אזרחות פעילה ו/או התנדבות לטובת החברה והקהילה.

ב. רב תרבותיות

חשיבות הייחודיות של תרבויות שונות במיוחד בישראל כמדינה קולטת עלייה והטרוגנית באוכלוסייתה, ועל כל אדם להבין שניתן להיות שותף בכמה הקשרים ומעגלים של זהות תרבותית ולנוע בחופשיות ביניהם.

ג. דמוקרטיה

כתפיסת עולם המאמינה שהחברים בצופים בפרט ובמדינה ובכל תחומי החיים בכלל שותפים בקביעת המדיניות בראש ובראשונה על ידי בחירות. כל זאת ללא תלות במוצא, מין, גזע, דת וכיוצא באלו.

ד. זהות יהודית

זהות הינה מרכיב אישיות חשוב באדם, כך כתנועת נוער ציונית בישראל נבקש להעמיק את הקשר עם אורח החיים ומושגים בסיסיים בדת היהודית וביניהם: מעגל החיים, סמלים, ארון הספרים היהודי, ערכים, חגים ומועדים

חזרה לתפריט

 

פרסם כתבה »