zofim.org.il
  
 


 
אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל » ארכיון הכתבות » כתבה: אות יקיר צופי ישראל 2011 - מידע

תמונת מגזין אות יקיר צופי ישראל 2011 - מידע פורסם על ידי ''צופים ברשת''
בתאריך 26/9/2011
בכתבה זו צפו 3220 גולשים

הרעיון

פרוייקט "יקיר צופי ישראל" מהווה אבן דרך ערכית במסע הצדעה, הכרה והוקרה לבוגרי תנועת הצופים בישראל לדורותיהם. מפעל זה חולק את רעיון הליבה ומשיק למפעלים נוספים המתקיימים במסגרת פעילויות ההתאחדות, כגון - "תג הים" על שמו של יהודה ברקאי שהגשים בחזונו את הרוח הצופית ואת הערך הנעלה של חינוך הנוער במדינת ישראל. "תג הצופיות הישראלי" על שמו של אריה כרוך אשר עיצב את דמותה הממלכתית והכללית של תנועת הצופים בישראל.

כמו מפעלים אלו גם פרויקט "יקיר צופי ישראל" הוא פרי הגות ומימוש של מי שעומד כיום בראש צופי ישראל, אילן זילכה. אילן הוא הרוח החיה מאחורי הפרויקט, היוזם והיזם, שדחף והניח את אבן הפינה לפרויקט ונשא על גבו את העשייה היומיומית. תחת ידיו רקם הפרויקט עור וגידים.

על-פי תפישתו של אילן ואבחנתו המבוססת על ניסיונו רב השנים בעשייה צופית, נמצאת בצידה האחד של החברה הישראלית קבוצת איכות של בוגרים שגדלו והתחנכו על סולם הערכים של תנועת הצופים. איש איש בדרכו, התפתח והצליח להגשים עצמו בחייו הבוגרים והפך לאישיות בעלת משקל סגולי רב תוך שהוא מטביע את חותמו האישי ומשפיע רבות על חיי העם, החברה והמדינה.
מאידך, בצד השני ניצבת תנועת הצופים אשר כמו תנועות נוער נוספות במדינת ישראל מקדישה עצמה לעשייה חינוכית חברתית לקידום הנוער במדינה. לזכותה נזקפות הצלחות רבות אך עם זאת אינה מצליחה תמיד לשקף, להביא לידי ביטוי ולנכס הצלחות אלו, ולו רק כדי להצדיק ולחזק את הצורך בהכרת המדינה בחשיבותה הערכית חברתית של תנועת הצופים בפעילותה וזאת על-ידי מתן עדיפויות מתאימות והגדלת תקציבי הפעילות של תנועת הצופים בישראל. מכאן התובנה שהשקה ויישום של פרויקט ייחודי מעין זה אוצרים בחובם סיכוי רב ועשויים לתרום לשינוי פני המציאות הזו.

היעדים
חשיפה, הארה והצגת רובד האיכות של פני החברה הישראלית בדמותם של אותם אנשים מופלאים בוגרי תנועת הצופים לדורותיה אשר במהלך חייהם הבוגרים תרמו והשפיעו על חיי החברה והמדינה באופן יוצא דופן וייחודי. הם הממלאים בחיי היומיום תפקידי מפתח בחברה ובמדינה, בדמות מנהיגים, אנשי רוח ומעשה, אשר פועלים בכל תחומי המדע, המחקר והחינוך, שגדלו והתחנכו ע"פ סולם ערכים של התנועה ולאורו הלכו, הם מהווים את ההוכחה הניצחית, החותם המעיד על תרומתה של תנועת הצופים לחברה הישראלית.

בד בבד, מטרתו של הפרויקט לשמש גם כאמצעי להטבעת חותמה של תנועת הצופים על החברה הישראלית, כדי לחזק את תדמיתה בקרב הציבור ובקרב מקבלי ההחלטות על חשיבותה הערכית של תנועת הנוער לחינוך וחיבור בין כל חלקיה החברה הישראלית על רבדיה וגווניה.

המוטיב
המוטיב המקשר, העובר כחוט השני בין כל אבני הדרך במסע ההצדעה הזה, הוא כמובן הקשר בין הצופיות לבין ערכי החיים והטבע, הסמליות מאחורי העץ, האילן, החיבור לאדמה, השורשיות, תהליך הצמיחה וההתפתחות שלו, המכנה המשותף שלנו כצופים עם הטבע, משאביו וערכיו, מהות היער בפעילות הצופית ובהיסטוריה של הצופיות העולמית מימיו של - באדן פאוול.

תנועת הצופים בישראל, המאורגנת ופועלת תחת ארגון גג אחד שהוא - "התאחדות הצופים והצופות בישראל", הינה בעלת מאפיינים וסממנים המייחדים ומבדילים אותה מארגוני הנוער האחרים הפועלים במדינת ישראל. מאפיינים אלה הם המוטיב וההצדקה להקמת מפעל בלעדי להוקרה והכרה בפעילי התנועה, דווקא בשם תנועת הצופים ולא בשם ארגוני נוער אחרים.
 

ההתאחדות
"התאחדות הצופים והצופות בישראל" הינה ארגון הגג של צופי ישראל, ההתאחדות מאגדת בתוכה את שש ארגוני הצופים בישראל, היהודים והערביים.

תנועת הצופים בישראל הינה תנועת נוער ממלכתית, היחידה שאינה סקטוריאלית ואינה מזוהה עם שום גוף בעל זיקה פוליטית.

התאחדות הצופים והצופות בישראל הינה חלק מתנועת הצופים העולמית. היא חברה ופועלת במסגרת ארגון הצופים הבינלאומי - WOSM , מקיימת מפגשים שונים בין האירגונים, פועלת מול ארגוני הצופים בינלאומיים, מוציאה משלחות לחו"ל ומארחת משלחות בארץ.

כחלק מיעדיה ומשימותיה להגשמת החזון החברתי במדינת ישראל, חרטה ההתאחדות על דגלה את החינוך לדו-קיום, לסובלנות בין יהודים, ערבים ודרוזים, חינוך לנאמנות למדינה תוך פיתוח ערכים דמוקרטיים משותפים ושימת דגש על יוזמה אישית, מנהיגות, מצוינות, הכרת הטבע, אהבת הארץ, שמירת איכות הסביבה, עזרה הדדית ויחסי כבוד בין איש לרעהו.

התאחדות הצופים בישראל היא המקום היחיד בו מתאפשר ומתהווה מפגש חברתי ערכי של נוער יהודי ונוער ערבי החולקים את אותו סולם ערכים חברתי, מקיימים את עשרת דברות הצופה (הבינלאומיות), מצדיעים באמונה לדגל אחד ושרים אותו המנון משותף.

העשייה הצופית היא ערך חברתי, כלי ליצירת מכנה משותף, שפה אחת המחברת בין דתות ולאום, מגשרת על פערי תרבויות, מייצרת עשייה משותפת בצוותא ובעיקר מקיימת שוויון.

התהליך
האות מוענק השנה לשבעה בוגרי תנועת הצופים, חברי כל הארגונים, בגין הישגים אישיים הראויים להערכה מיוחדת, שעשייתם ותרומתם לחברה ולמדינה, מזוהה יותר מכל עם ערכי הצופיות עליה גדלו והתחנכו ולאחר שנמצאו ראויים לקבלת האות על-ידי וועדה ציבורית שהוקמה לצורך בחירתם.

כיו"ר הוועדה כיהן בתפקיד פרופ' אליעזר רחמילביץ, לצידו פעלו אנשי ציבור מובילים בתחומי העשייה בחברה הישראלית ובכירי הצופים בארץ: ח"כ לשעבר נדיה חילו, תת אלוף במיל' עוזי עילם, עו"ד אלי זהר, עו"ד צביקה יעקובוביץ, ראש עיריית לוד לשעבר אילן הררי, יו"ר התאחדות הצופים והצופות בישראל יהודה פישר, ראש צופי ישראל אילן זילכה ויו"ר תנועת הצופים העבריים, אלי בן-יוסף.

פרוייקט "יקיר צופי ישראל" הושק לראשונה בשלהי שנת 2009 . וועדת האות שחבריה כולם כאחד בוגרי תנועת הצופים, נקראו לדגל ולקחו על עצמם תפקיד מכובד זה.

לאחר פרסום הפרויקט בתקשורת ופניית הוועדה לקבלת המלצות מהציבור, החלו לזרום אל ההתאחדות עשרות רבות של פניות והמלצות מכל קצות הארץ. כל המלצה שהגיעה למשרדי ההתאחדות לוותה בהתרגשות ובהתרוממות רוח, נבחנה לגופה ונלמדה. כל המועמדים שהומלצו, נרשמו ותועדו בספר קורות החיים של צופי ישראל.

נפלא היה לגלות תוך כדי התהליך, כמה רבים וטובים מבוגרי תנועת הצופים בישראל אכן הגשימו את מאווייהם והם חיים בתוכנו ומצליחים להשפיע לטובה על חיי כולנו.

הוועדה שקדה על מלאכתה ברצינות וברגישות, קיימה אין ספור פגישות לצורך מיון ובחירת המועמדים המתאימים וכבר בתחילת חודש יוני 2011 עם סיום תהליך המיון הכריזה הוועדה על רשימת הזוכים באות.
 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה