zofim.org.il
  
 


 
אתר קורס תג הצופיות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר קורס תג הצופיות » כתבה: כולנו צופים

תמונת מגזין כולנו צופים פורסם על ידי דור פוזנר
בתאריך 25/10/2011
בכתבה זו צפו 5242 גולשים

בזמן שלרוב בני הנוער היהודים בארץ מעולם לא היה חבר ערבי או דרוזי – יש קורס אחד בתנועת הצופים בו לא מדברים דו-קיום אלא עושים קיום יחד.

 

בחודש אוגוסט האחרון התקיימה מועצת התנועה הנ"ט. מועצת התנועה היא הגוף הדמוקרטי של תנועת הצופים ותפקידה לקדם החלטות והצעות של השכב"ג הנוגעות לכלל התנועה. המועצה מתכנסת פעם בשנה וגם אם לא שמתם לב - ההחלטות שם יכולות להשפיע עליכם...

אחת ההחלטות של מועצת התנועה האחרונה הייתה הידוק הקשרים בין תנועת הצופים העבריים לבין הצופים הנוצרים, המוסלמים והדרוזים בישראל. הרעיון היה לקיים ימי פעילות משותפים, טיולים יחד, ולנסות לחבר כמה שיותר את מפעלי התנועה כך שישתפו גם את המגזרים השונים.

אך בזמן שההחלטה הזו נמצאת עדיין רק על הנייר, יש מפעל אחד שקורה כל שנה ועובד בדיוק על-פי ההחלטה הזו. השבוע חזרתי מקורס תג הצופיות הישראלי - ואם עוד לא שמעתם על הקורס הזה או שאתם לא ממש יודעים למי הוא מיועד ומה עושים שם - חשוב שתמשיכו לקרוא...

"קורס תג הצופיות" - נשמע כמו שם מפוצץ לאיזושהי הכשרה של אחראי מבנה לקראת מחנות הקיץ - אבל זה לגמרי לא זה. אם תצאו לקורס הזה לא תלמדו לכפות טוב יותר, גם לא תלמדו איך לתכנן מבנה לפי כל החוקים. אתם לא תצאו משם כשאתם מומחים להישרדות בטבע או כשאתם יודעים הכל על הקמתה של תנועת הצופים. קורס תג הצופיות מביא את אותה "צופיות" שדיבר עליה באדן פאוול לפני יותר ממאה שנה - לא בנייה מטורפת, לא שבטים עם אלפי חניכים וגם לא "הדרכה 2000" - צופיות, כמו שאתם לא מכירים וכמו שהמבוגרים שבינינו כבר שכחו.

אז מה זה צופיות?

צופיות זה תנועת הצופים ותנועת הצופים זה צופיות. באנגלית אין בכלל הבדל, בעברית הפכנו את זה למתודה אבל זו לא הייתה הכוונה.

המטרה של תנועת הצופים מהיום בו היא נוסדה הייתה להפוך את העולם למקום טוב יותר דרך חינוך של בני הנוער - לאנשים טובים יותר, שמדברים אמת, נאמנים לעמם, לארצם, למדינתם ולשפתם, מועילים בחברה, אוהבים עבודה ועוזרים לזולת, חברים של כל אדם, אדיבים, מגנים על החי והצומח, ממושמעים, שמחים, חסכנים וטהורים גם בדיבורים וגם במעשים (זוכרים את מידות הצופה?).

קורס תג הצופיות הוא קורס של התאחדות הצופים והצופות בישראל ולא רק של תנועת הצופים העבריים. ההתאחדות מאגדת בתוכה את הצופים העבריים (היהודים), הצופים המוסלמים, הצופים הקתולים, הצופים האורתודוקסים והצופים הדרוזים – כך שעצם היציאה המשותפת לקורס כבר מחברת בין צופים מדתות ומתרבויות שונות. הגישה הצופית אומרת שבלי קשר למתודה, להדרכה או לסוג הפעילות – ברגע שאנחנו שמים יחד במקום אחד קבוצה של אנשים שונים וגורמים להם לעבוד למען מטרה משותפת אנחנו יוצרים חיבור חזק ומשמעותי מאוד, וזה מה שהורגש במהלך כל הקורס.

החל מההשכמה בחמש לפנות בוקר ועד שנכנסים יחד לאוהלי הסיירים באחת בלילה – כולם נמצאים ביחד. לא מדברים על דו-קיום אלא עושים קיום יחד. אין כאן שני צדדים שצריך לגשר ביניהם, יש כאן בני נוער עם אמונות קצת שונות ומכנה משותף זהה – כולנו צופים.

אני יכול להמשיך ולכתוב על הקורס עוד הרבה, אבל בשביל מה לדבר על משהו שכבר היה אם יש לנו הזדמנות למשהו הרבה יותר גדול?

הנה סיפור:

לפני עשר שנים נפגשו שני מלכים – מלך שבדיה ומלך ערב הסעודית וקבעו אתגר לתנועת הצופים בעולם – הם קראו לצופים לקום ולפעול למען השלום העולמי. אתם חושבים שמשהו קרה? אני בטוח שאפילו הם לא האמינו לתוצאה – עשרה מיליון צופים, כן, תאמינו או לא, 10,000,000 מיליון צופים - ב 110 מדינות ארגנו והפעילו פעילויות שונות למען השלום בקהילות שלהם. ובדיוק לפני חודש נפגשו שני המלכים שוב והחליטו על אתגר חדש, אולי האתגר הכי גדול שהוצב אי פעם – לאסוף 20 מיליון צופים שישתתפו בפרויקט העולמי ויהפכו להיות שליחים של השלום!

קורס תג הצופיות היה רק ההתחלה ואני בטוח שאנחנו יכולים להצליח!

זו ההזדמנות שלכם לקחת חלק ממשהו ענק שיכול להביא לשינוי בישראל ובעולם כולו!

התאחדות הצופים מזמינה אתכם להצטרף לתוכנית "קיום בצוותא" הכוללת ארבעה מפגשים משותפים בין צופים נוצרים, מוסלמים, יהודים ודרוזים בישראל!

ספרו לחברי השכבה שלכם על הרעיון, כנסו לאתר ההתאחדות כדי לקרוא פרטים נוספים וכדי להירשם לפרויקט ואל תחכו – עשו זאת עוד היום!

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. חשוב מאוד
נכתב על ידי אייל פסח משבט ראשונים בתאריך 1/12/2011 בשעה 17:32