zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: לית אתר פנוי מיניה- אינטרנט והקב''ה

תמונת מגזין לית אתר פנוי מיניה- אינטרנט והקב''ה פורסם על ידי ישראל צדוק
בתאריך 14/11/2011
בכתבה זו צפו 944 גולשים

בתקופת לימודי בישיבת מעלה גלבוע, אמר פעם החברותא שלי שיכול היה להיות מצוין אם לכל אחד היה מחשב אישי (כמו שאתם מבינים זה היה ממש מזמן...) ובמהלך הלימוד היינו יכולים לשלוח טקסטים מעניינים שמצאנו מאחד לשני. אני כמובן הזדעזעתי מהרעיון ואמרתי שזה יהרוס את הקשר הבין אישי בין התלמידים בישיבה. בזאת תם הדיון הזה, ובינתיים, השתלט האינטרנט על חיינו ובמידה ניכרת גם על עולם לומדי התורה, מבקשי ה', הישיבות וכמובן חניכי עדת הצופים...

כמה שנים לאחר מכן ואני מוצא את עצמי, במקום לפתוח חומש מחפש במאגר ספרות הקודש, נעזר באתר מדרשת כדי למצוא דפי שיעור ללימוד וכמובן מעלעל באתר המתחדש של עדת הצופים כדי למצוא רעיונות לפעולות. ואני תוהה לעצמי איך קרה שהספריה ששוכנת לשמאלי מעלה אבק ובכל זאת אני מתעסק בתכנים, רעיונות וערכים כל היום. האם המציאות הזו היא עצובה? האם אני מתגעגע לריחו של ספר ישן עם הערות שכתבתי לי בתקופות שונות בחיי?
 
אין לי תשובה ברורה לשאלה, מצד אחד האינטרנט כוחו בידע העצום והנגיש השוכן בתוכו. אין לי ספק שאני חוסך המון זמן במציאת חומרים כשאני מחפש באתרים שונים ומצד שני אני מרגיש שאני מתרחק מהעולם הישן והטוב של חקירה, חיפוש והתרגשות בהגעה לתוצאה.
 
אז איך כל זה קשור לעבודת ה'? ומה בין הגעגועים שלי לפעולה שאתם צריכים להכין לשבת? אז זהו, שיש קשר הדוק. לגבי עבודת ה' (מושג שגם אותו צריך להבין...) החלק של 'יגעת' באמרה המפורסמת 'יגעת ומצאת תאמין' חסר לי. מבחינתי, יש משמעות לתהליך שעוברים תוך כדי החיפוש. ההשתוקקות להגיע לאן שרוצים, היא תשעים אחוז מהדבר עצמו. לשם השוואה, חלק מההתרגשות סביב מחנה הקיץ מרוכזת בהכנות הרבות, אם היו פשוט זורקים אותנו ליער, אין ספק שזה היה הרבה פחות כיף. כך גם בעבודת ה', כשרוצים כל פעם להתקרב אליו עוד קצת, הרי שהדרך שעושים מלאה באותה תחושת התקרבות. מהצד השני, האתרים השונים מאפשרים לי להכיר הרבה יותר מהתבונה שהקב"ה שם בבריותיו, ובכך להבין את גדולתו יותר ויותר.
 
ומה איתי, אתם שואלים? מה כל זה קשור אלי? אז קודם כל אני מקווה שגם לכם יש את אותה שאיפה להתקרב אליו יתברך כמו לי... ובכל זאת, עולם הידע הקיים באתרים השונים  (www.http//) מאפשר לכם המדריכים להכיר נושאים שבעבר נאלצנו אנו, מדריכי הדור הישן, לפתוח בשבילם אנציקלופדיות עבות כרס ולקוות שנבין את מה שפרופ' לייבוביץ מסביר על הרב קוק למשל (ותודה מכל הלב ל ויקיפדיה ) האפשרות שלכם לגשת למידע ולהעביר עליו פעולות היא גבוהה לאין ערוך ממה שהיה לפני עשור. לכן, אני קורא מכאן לכל חניכי הצופים- השתמשו באינטרנט בחוכמה! דעו איך להיעזר בה, הכירו אתרים חדשים, נצלו את הרב גוגל יבדל"א, הכירו אתרים שונים חדשים והרחיבו את עולם הידע שלכם, כי כמו שנאמר בכותרת- לית אתר פנוי מיניה! אבל זיכרו, אל תשתמטו מלהבין לבד, לחפש, לחקור ולמצוא, זו הדרך שלכם להבין באמת ולהגיע בסופו של דבר למקומות טובים.
 
והכי חשוב חזקו ואמצו וקוו אל ה'!

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה