zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: ניסים בחג החנוכה

תמונת מגזין ניסים בחג החנוכה פורסם על ידי עדת הצופים
בתאריך 30/11/2011
בכתבה זו צפו 2036 גולשים

נס פח השמן
על פי המתואר במסכת שבת, נס פך השמן אירע כאשר המכבים כבשו את ירושלים וביקשו לחדש את העבודות בבית המקדש. עבודות אלו כללו את הדלקת המנורה. רק פך קטן של שמן טהור נמצא, ובו כמות מספקת להדלקת יום אחד והפקת שמן חדש ארכה שמונה ימים (בשל המרחק וההיטלטלות בדרכים). קרה נס והשמן הספיק לשמונה ימים. לזכר נס זה, חוגגים את חג החנוכה במשך שמונה ימים. בניגוד למקובל, שמונת הנרות רומזים לשמונה הימים של חנוכה ולא לנרות המקדש, שהיו שבעה במספר.אמנם מותר היה להדליק את המנורה בשמן טמא, בהיעדר שמן טהור, אך החשמונאים רצו להשתמש בשמן טהור בלבד. נס פך השמן אינו נזכר בספרי המכבים, בתוספת לתפילה של חג החנוכה ("על הניסים") או בכתבי יוספוס פלביוס, אלא נזכר לראשונה בתלמוד הבבלי במסכת שבת כסיבה לחג החנוכה.

הנס של עזרא יכין
הימים ימי מאורעות תרצ"ו- תרצ"ט משחר ילדותי יודע אני מה עוללו לנו במאורעות תרפ"ט כשהייתי תינוק בן שנה, גרנו אז בשכונת מונטיפיורי הישנה (היום ימין משה) ביתנו היה במורד הגבעה, בשורת הבתים הקיצונית שעל גבול ברכת הסולטן שממול לחומה.בביתנו, כמו בשאר בתי השכונה הקטנים שנוסדו בעזרתו של השר משה מונטיפיורי, גרו בעלי-מלאכה זעירים, רוכלים וסוחרים קטנים, שהם או אבותיהם עזבו את העיר העתיקה הצפופה ומוכת המחלות ... והנה פשטו שמועות שערבים רוצחים יהודים בעיר העתיקה, בחברון ובצפת וגם בירושלים שמחוץ לחומות סוערות הרוחות.
אבא מיהר לאסוף את אחי הגדולים מן ה"כותאב" (ה"חדר" בלשון עדות המזרח) הביתה. כשנכנס הייתה אמי רוחצת אותי באמבט. הוא ציווה עליה להוציא אותי מן המים ומיד התחיל לבצר את הבית- לתמוך את הדלת הרעועה באבנים כבדות. פתאום נשמעו קולות המון רב קרבים והולכים לעבר בתי השכונה. עשרות ואולי מאות מן ה"שבאב" צעדו לעבר ביתנו וצעקו בהתלהבות "עליהום, עליהום" ... ההמון המולהב קרב והלך רק מטרים ספורים הפרידו בינם לבין ביתנו, כשאחד מהם קרא "אידבח אל יהוד" (טבח ביהודים). האספסוף שהריח ריח דם ענה אחריו בקריאה שהחרידה את חלל האוויר "אידבח אל יהוד" בין ההמון המשולהב לבין הבית הפרידה עתה רק דלת עץ רעועה מחוזקת באבנים מספר. די היה בבעיטה הגונה כדי לעקור אותה מציריה... מטר אבנים כבד ניתך על הבית. הנשים עצמו עיניהן באימה. הגברים אמרו וידוי. ואז קרה הנס ראשון בחיי. אבן כבדה שזרק אחד הפורעים  פגעה בקיר הבית ושבה והתגלגלה לעבר ההמון, ופגעה בראשו של אחד הפורעים . נשמעה זעקת שבר ולפתע קולות ההמון נחלשו. האספסוף שב על עקבותיו כשהנפגע נישא בידיהם ללא רוח חיים. הורי נשמו לרווחה, אך לא לזמן רב. כעבור שעות ספורות הם שבו שנית הפעם באו גם נשים וזקנים ושקים בידיהם- לאסוף שלל לאחר שיקחו את הנפש. הנשים יללו ושרו שירי ארס. שוב עמד ההמון לפני הדלת הרעועה. שוב ניתכו אבנים על הבית,ושוב התכוונו הפורעים לפרוץ פנימה, ואז קרה נס שני – שני ניסים ביום אחד. זונה ערבייה שנתלוותה לפורעים מתוך תקווה  לזכות בשלל, מאסה בקרבנות העניים שבחרו לה חבריה. היא ידעה כי בבתים דלים אלה לא תמצא לא תכשיטים, לא כסף וזהב ולא כלים יקרים. בצעקות קראה אל חבריה: "מה יצא לכם מהמקום הזה? אתם עיוורים? אתם לא רואים שכאן גרים עניים עלובים? בואו איתי, אני אקח אותכם למקום אחר, לרחביה. שם גרים עשירים, שם תמצאו תכשיטים, כסף וזהב ויהלומים, ושם תמצאו בחורות לבנות ויפות". הזונה שלהבה את דמיונו של ההמון, הבחורים הניפו אלות וסכינים והלכו בעקבותיה. סר המצור מסף ביתנו.
מתוך הספר "אלנקם"- סיפור של לוחם חרות ישראל- עזרא יכין.                                  

חידות נס

1.       *פטיש כבד והוא כלי עבודה של הנפחים- קורנס
2.       נוצר בעין בעקבות אגרוף אך גם יכול להאיר את החשכה- פנס
3.       גמד, קטן קומה וגוף- ננס
4.       פרי טעים הגדל בארצות טרופיות ומשמש למאכל ולהכנת משקה אננס
5.       בן מלך- נסיך
6.       יין האסור ליהודי בשתייה- נסך
7.       *תחיה – רנסנס
8.       *אדם הכופה עצמו על אחרים- אנס
9.       הזדמנות- צ'אנס
10.   *גוף שקוף שקרני האור נשברות בו ונפרדות לצבעי היסוד- מנסרה
11.   שברי עץ זעירים ודקים הניתזים מתחת למסור- נסורת
12.   *קשר חשאי לפעולה נגד השלטון- קונספירציה
13.   מעבר ממקום למקום ע"י כלי תחבורה- נסיעה
14.   בה 120 חברים- כנסת
15.   מקום תפילה אך לא של יהודים- כנסיה
16.   התאספות של קבוצת אנשים יחד לשם עריכת ישיבות- כנס
17.   קצבה הניתנת לאדם שכבר אינו עובד- פנסיה
18.   סב לאחור, נרתע- נסוג
19.   חיסון-נסיוב
20.   נרגש-נסער
21.   כמוס-נסתר
22.   *המראה- נסיקה
23.   כתב את ספר השיאים- גינס
24.   *מדד חשוב לכלכלנים- דאו-ג'ונס , נסדק.
25.   עונש כספי-קנס
26.   לבוש-מכנס

מה הקשר?!

ציונה ,קפה, דגל- נס
חנוכה, נשמה, שבת-  נר
דגים, מנוע, זית-  שמן

הוא והיא-

הוא

היא

מאיר=נר

מאירה=מנורה

משרת=שמש

שקופה=שמשה

היפוכו של חושך=אור

מושב ליד ירושלים=אורה

מנהיג במרד=יהודה

כהורגת הולופרנס=יהודית

איבר מרכזי בגוף=לב

מאכל חנוכה=לביבה

  

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה