zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: מחשבות של מוצאי שבת עדה

תמונת מגזין מחשבות של מוצאי שבת עדה פורסם על ידי סיגל שטיינברג
בתאריך 9/2/2012
בכתבה זו צפו 1473 גולשים
נכתב במקור על-ידי סיגל שטיינברג

סיגל שטיינברג בוגרת גדוד יובל בשבט משואות, היא רכזת מרכז היזמות של "הלל" באוניברסיטה העברית. בעבר ריכזה את שבט להבות וכיום מדריכת שכבה בשבט.

 

בשבת האחרונה יצא לי להדריך ב"שבת עדה". לשבת השנתית של עדת הצופים יוצאים כל השכב"ג מהשבטים הדתיים והמעורבים שבתנועה. הנה קצת מחשבות של מוצאי שבת.

1. כבר כמה שנים שאני לא מעורבת בתהליכי עומק שעוברים על עדת הצופים. המרחק הזה מאפשר לי לראות דברים שמקרוב קשה להבחין בהם. נתחיל מזה שלשבת הגיעו 250 חניכים, שכל המטרה המוצהרת שלה היא לדון על הלכה, על מה הנימוקים לכך שאנחנו לא מפרידים מתוך עיקרון. אז נכון, רובם באו בגלל החבר'ה, אבל גם זה דבר יפה. הבחירה של החניכים עם מי לבלות את הזמן שלהם ואיך. הרי אנחנו יודעים שאין להם בעיה להחליט שהם מבריזים בצורה מאורגנת מאיזה מפעל צופי, והם בכל זאת בחרו לצאת לשבת, לשלם עליה, בטח לריב עם ההורים שלהם כדי לצאת, כשהם ידעו טוב מאוד שמחכות להם פעולות, מחכה להם שבת מסגרתית (ארוחות ותפילות מחייבות, לבוש מחייב). 250 חניכים, מגניבים וחנונים, שבאו להתפלל עם חברים שלהם. זה דבר אדיר.

2. יש גיוון די משמעותי בין שבטי העדה השונים. זה לא חידוש, אבל זה כיף לחוות. מה שהכי כיף, זה לשמוע חניכים שמשקפים קהילות שונות ממקומות שונים ברחבי הארץ מדברים על אחת מהבעיות שמעסיקות היום את החברה הדתית, ונקודת המוצא שלהם שווה- אצלנו אנחנו מאמינים בחברה מעורבת. מעבר לזה, יש הרבה כוח של שבטים מחוץ להנהגת ירושלים. זה אדיר, וזה יוצר שיווי משקל מעניין ומאתגר. זו מגמה טובה שצריך להמשיך בה.

3. גם במהלך הפעולות, וגם בשיחות על הדרך, גיליתי לא רק שנושא השבת מעניין את החניכים, אלא שיש להם דעות בנושא. הדעות לא התגבשו רק מתוך הנוחות והחברים, אלא יש להם נימוקים. והדעות שלהם שונות. אני שמחה שיש לזה מקום בעדה, שהאווירה מאפשרת את זה, וחבל שזה לא יכול לקרות בכל השבטים, אבל זה גם היתרון של עדת הצופים והסיבה שהשבתות האלו משותפות. 

4. יש מנהג חדש בעדת הצופים שלא הכרתי, תחרות הצגות על פרשת שבוע. זה גדול. החניכים אשכרה הביאו תנ"ך ועברו על הפרשה ומפרשים כדי לבנות משהו מתוך זה. מלבד זה שהם יצירתיים ומצחיקים, הם מתעסקים בטקסט מתוך כיף ואהבה. ומועצת העדה לוקחת את עצמה בכיף ולא רק בכבדות. זה מדהים, וכל כך חשוב. כל כך קל לנו לשכוח שבאמת המתודה העיקרית שלנו היא כיף, ליפול לתהומות המשמעת וגבולות מסגרת, ולא להצליח לראות את הכיף האדיר שבמלא בני נוער שמתאספים יחד. יש לנו חניכים אדירים.

 

5. ויש גם את הצד השני. את העניין הלבוש שללא ספק הולך ומתקצר על פי צו האפנה ולא על פי צו ההלכה. ושל החניכים שלא קמים בבוקר למניין ועד שהם עושים טובה וקמים, הם נכנסים, מפריעים, ויוצאים. ויש חניכים שלא מעניין אותם בשום צורה. יש דברים שאני אומרת עליהם ככה זה ועם זה ננצח, ויש דברים שצריך לחשוב עליהם ולהתמודד איתם. ולא מפחדים להתמודד, אז אנחנו בדרך הנכונה.

6. ואני יודעת, בשורה התחתונה, שאם תבוא עכשיו קהילה ותגיד שהיא רוצה להפריד שבט כלשהו, החניכים, והבוגרים, יעשו כל שידם משגת כדי למנוע מזה לקרות. ויידעו לתת לזה נימוקים הלכתיים וחברתיים עמוקים. אותי הידיעה הזו מרגשת. 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה