zofim.org.il
  
 


 
אתר המאבק בגזענות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר המאבק בגזענות » כתבה: גזענות, שוביניזם והומופוביה

תמונת מגזין גזענות, שוביניזם והומופוביה פורסם על ידי מאיה דיואן
בתאריך 20/2/2012
בכתבה זו צפו 4268 גולשים

קודם כל לפני שאני מתחילה אני רוצה לומר שאני בדעותיי מרכזניקית ולא באה לשפוט אף איש בנוגע לדעות שלו אבל באה רק לחדד כמה דברים שאולי אנחנו לא יודעים את המשמעות האמיתית שלהם בחיי היומיום.

אז ככה, גזענות זוהי שנאה של אדם אחר גם בלי לראות אותו פנים מול פנים, רק בגלל הגזע שלו, המוצא והמשפחה שאליו הוא נולד. תחשבו על זה בצורה כזאת, אם בן אדם יבוא אליכם באמצע הרחוב או אפילו באמצע איזה סמינר עם מלא הנהגות ויתחיל לדבר איתכם ואתם ממש תתחברו אליו ותרגישו שוואלה מצאתם סוף סוף מישהו שמבין אתכם, אבל הוא שונה מכם לא משנה איך, הוא ערבי או שהוא הומו או שהוא דיסלקטי או כל דבר שמבדיל אותו מכם, איך תגיבו?

אם התשובה שלכם הייתה שאתם תתרחקו ממנו ולא תתחברו, אני מצטערת להגיד לכם אבל אתם צריכים להתחיל לקחת את עצמכם בידיים, כל הרעיון של התנועה הזאת ובכלל של תנועות נוער וחינוך זה לבוא ולהראות שאם מישהו שונה מכם זה לא אומר שאתם לא יכולים להתחבר איתו ואתם צריכים להתחיל לשפוט אותו.

עכשיו אני יודעת שמהכתבה הזאת אני לא אצליח לשנות הרבה וזה בסדר ולגיטימי. אבל בואו נחזור לדוגמא ממקודם, זוכרים אותה? יופי. עכשיו תתארו לעצמכם את אותה סיטואציה אבל במקום שמי שיושב מולכם הוא השונה, תדמיינו לעצמכם שאתם השונים, לך כרגע יש משהו שמבדיל אותך מכולם. איך הייתם מרגישים כשמתייחסים עליכם כאילו אתם מסטיק שנדבק לנעל של מישהו, לא כול כך נעים נכון?

עכשיו אני בטוחה שבשלב הזה רובכם קוראים את מה שאני כותבת וחושבים "אוקי היא קצת מפגרת, אך היא יכולה לחשוב שהערבים הם בני אדם כשהם באים ועושים לנו פיגועים".

אז במקרה הזה אני אומר לכם דבר כזה- לא כל הערבים מחבלים. בדיוק כמו שלא כל היהודים דתיים ולא כל הפרסים קמצנים או הבלונדיניות טיפשות. המציאות היא שהמון אנשים שגרים בעזה חיים במצב רע כי הרשויות שלהם לוקחות את כל האמצעים שאנחנו שולחים לשם בשביל שארגוני הטרור, שלצערנו נמצאים בראשות הממשלה שם, יוכלו להשתמש בהם נגדנו. אז ואללה- גם הם בני אדם, אולי לא כולם הומניטאריים והגיוניים כמונו כי בכול זאת יש שם ארגוני טרור ואני לא מכחישה את זה אבל אולי אנחנו צריכים להבין שארגוני הטרור הם חלק קטן מהאנשים, שנמצאים שם ורוצים שלום בדיוק כמונו, ושנהיים שם מחבלים בגלל שמטיפים לילדים קטנים לשנוא יהודים בדיוק כמו שאצלנו מטיפים לילדים קטנים ממשפחות רבות לשנוא ערבים. כי כשילד קטן בן 6 בכיתה א' בא אליך ואומר לך שהוא שונא ערבים זה לא נורמאלי כי הוא לא מבין, ואולי הגיע הזמן שנבין את זה.

עכשיו לעומת זאת יש עוד סוג של גזענות שמופיע הרבה אצלנו בחברה המערבית- הומופוביה.

יהיו אנשים שיאמרו שהומואים זה לא דבר הגיוני ולא כתוב על זה שום דבר בתורה אבל בתכלס- מה אכפת לכם? זה החיים שלהם ואם ה' קיים לפי מה שאתם מאמינים, למה הוא ברא אותם ככה? בשביל שאתם תשנאו אותם ותרצחו אותם? הוא ברא אותם ככה, תעזבו אותם בשקט. אני חושבת שזה מאוד טוב ויפה לומר מילים קשות כאלו אבל תחשבו, אם ילד מתאבד בגלל שאחרי שהוא יצא מהארון התחילו לצעוק לו קריאות גנאי רק בגלל שהוא כזה ואתם הייתם מאלה שקראו לו קריאות גנאי אז אתם שותפים לרצח- אתם גרמתם לו להתאבד. תחשבו על זה פעם הבאה שאתם באים למישהו וצועקים לו הומו מול הפרצוף, גם אם הוא לא כזה.. זה לא משנה אני חושבת שזה מאוד יפה שמישהו הוא אמיץ מספיק בשביל לבוא אל ההורים שלו ולהגיד את המילים "אני הומו". נטיות מיניות זה לא משנה הוא אותו בן אדם ממקודם אבל הנטיות שלו שונות ולא צריך לפחד מזה.

בנוסף לזה יש משהו שקוראים לו שוביניזם- שנאת נשים. אני בטוחה שכולכם שמעתם את המושג- הדרת נשים ותכלס זה גם לא בסדר; למה שישנאו מישהו או שיהיו לו חוקים מסוימים רק בגלל המין שלו או שלה? הדרת נשים זה רק מושג יפה יותר לשנאת נשים. בני האדם נולדו שווים ביסודם ואנחנו גם ככה סובלות מספיק אז עוד לירוק עלינו ברחוב ולקרא לנו פרוצות רק כי אנחנו הולכות עם מכנסיים קצרים וגופייה? ומה אם אני אבוא אליך הגבר ואומר לך שאתה צריך עכשיו להפסיק לראות כדורגל בזמנים מסוימים או שאסור לך לנסוע באוטובוס או שאתה מקבל פחות כסף ממישהי שעובדת באותה עבודה רק כי אתה גבר? כבר לא נחמד. אבל לצערנו זאת המציאות שהמוני נשים מתמודדות איתה כל יום, מקבלות פחות בגלל שהן נשים כשבעצם הן צריכות לקבל יותר כי החוש האימהי שלהן מפותח יותר ולכן גם השיקול דעת שלהן. ובקטע הזה אני חייבת להתייחס לדבר שהכי מפלים בו נשים- נהיגה.

הידעתם ש 90% מקרב תאונות הדרכים נגרמות ע"י גברים? אז אדוני הגבר תחשוב פעם הבאה לפני שאתה מפלה נשים כי אולי העובדות לא נכונות.

אז לסיכום אני חייבת להתייחס לזה שכולנו בני אדם, כולנו בנו מאותו מקום וכולנו משפחה אחת גדולה. ואת המשפט הכי צפוי: אל תעשה לחברך מה ששנוא עלייך. תתייחסו לאחרים כמו שאתם הייתם רוצים שיתייחסו אליכם- אל בני אדם.

מקווה שהחכמתם ונתתי לכם חומר למחשבה.

* הערת מערכת: כתבה זו משתתפת ב"תחרות כותבים ברשת 2012" נא הביעו את דעתכם באמצעות מערכת התגובות!

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. כתבה יפה
נכתב על ידי אסף עזרא משבט דרור בתאריך 22/2/2012 בשעה 11:12