zofim.org.il
  
 


 
אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל » ארכיון הכתבות » כתבה: תג הצופיות הימית לצעירים

תמונת מגזין תג הצופיות הימית לצעירים פורסם על ידי יואב קשטלנסקי
בתאריך 26/3/2012
בכתבה זו צפו 4003 גולשים

שלום, קוראים לי יואב קשטלנסקי, אני שמיניסט בשבט עתיד בחולון, בוגר תג הצופיות ה-6.

ואני הולך לספר לכם על קורס חדש של התאחדות הצופים "תג הצופיות לצעירים", קורס המיועד לבוגרי קורס "תג הצופיות".

אז ככה, אני וכמה חברים הלכנו להיות מנהלה בתג הצופיות ה-7 שנערך השנה, ושם שמענו על היוזמה החדשה של ההתאחדות "קורס תג הצופיות הימית", קורס הנערך על ידי מדריכים מצופי-הים ובשבטים שלהם ומלמד את הקשרים הבסיסיים (אך החשובים בהחלט) הדרושים למי שיוצא לים, את כללי ההתנהגות בים ובסירה, מפרשנות, ניווט ימי, חתירה ועוד מיומנויות ימיות, קורס שיערך לאורך כל השנה ובסופו מפגש מסכם בן 4 ימים בבית ספר לקצינים בעכו.

 

מיד החלטנו חברי ואני שאנחנו רוצים לקחת חלק בקורס, ואחרי כמה מיילים להתאחדות הודיעו לנו ולעוד כ45 ילד שעלינו להגיע ביום שישי האחרון לשבט צופי הים בתל אביב.

במפגש, שבו נכחו כ-50 ילד, בוגרי תג הצופיות השישי והשביעי, נפגשנו כולנו, נהנים מכיבוד ושתייה חמה, והתיישבנו לשמוע את אילן זילקה והמדריך הראשי של הקורס – אלי אחיטוב, ושם שמעו על חשיבות הקורס, מה נעבור בו ואת כללי הבטיחות האדוקים שעליהם נצטרך להקפיד.

רובינו ציפינו שהמפגש הראשון היה הסברים על הקורס, הכרות עם המדריכים והקבוצות ושחרור הביתה, והופתענו מאוד כאשר בסוף דבריו, אמר המדריך הראשי שעלינו ללכת ולהוריד את הסירות למים.

ככה, לאחר בוקר גשום, מנצלים את קרני השמש שסוף סוף יצאו, הורדנו את הסירות למי הירקון (שהיה מלא מהגשמים וזרם בעוצמה) ולמדנו כבר על מבנה הסירה, חתירה ופקודות ברמה הבסיסית ביותר, ואף הקבוצה שלי חתרנו למרחק של 100-200 מטר משפך הירקון אל הים, וזכינו לראות את הים הסוער ואת הגלים הגבוהים ולחוש שכל זה במרחק נגיעה מאיתנו.

 

ולמרות החוויה הגדולה הזו, שלא ערכה יותר מ3 שעות שמתוכם רק שעה אחת במים, נשאלת השאלה – למה כל זה חשוב? למה לנו, "צופי היבשה", ללמוד לשוט בים? מזה יעזור לנו כשנגיע לשבטים שלנו ונעמוד מול החניכים? הרי איתם לא נעלה על סירה.

התשובה שלי מתחלקת לשתיים:

דבר ראשון, אם אפשר להכיר עוד סוג של צופיות ועוד סוג של צופים, מה רע? זה כיף וזה מעשיר מאוד.

דבר שני והכי חשוב: כמו שלימדו את כולנו, צופיות היא אינה ערך או מטרה (לפחות לא בתקופתנו), אלא הצופיות היא כלי, ומה ששמתי לב אצל צופי הים, שצופיות הים מחזקת אצלם לשלושה עקרונות חשובים מאוד: את הדבר הראשון נוציא מתוך 10 דיברות הצופה "הצופה הינו איש משמעת", ובים, אין חשובה מהמשמעת, עליך להקשיב למפקד הסירה ולהיצמד להוראות הבטיחות, הים זה לא היבשה בה חינו כל חיינו, ויש לו חוקים נוקשים, אי ציות לחוקים הללו עלול הביא שהסירה שלך תתהפך, אתה וחבריך לסירה, תטבעו, הקשבה למדריך\מפקד הסירה היא עניין של חיים ומוות, תרתי משמע.

העיקרון השני הוא אחריות, ממה שראיתי אצל צופי הים, אחריות היא מוטיב מאוד מרכזי בפעילות שלהם, ובייחוד כלפי האחר, תתארו לכם, מדריך  בכיתה י' שלוקח קבוצה של ילדים צעירים בכיתה ה' לשייט בים, מי מאיתנו, עם יד על הלב, היה עושה דבר כזה בלי להסס, כשהסיכון כל כך גדול, שהסירה יכולה להתהפך והאחריות היא שלך?

העיקרון השלישי הוא חשיבות הקבוצה, כמו שאמר לנו המדריך שלנו, בקבוצה רגילה, בפעולה רגילה, כאשר אתה כועס על מישהו, אתה יכול ללכת הצידה ולהירגע, או לבחור לא לעבוד איתו יחד, מי לא זוכר 2 חניכים שרבו ולא היו מוכנים להיות באותה קבוצה?

בצופי הים אין כזה דבר, על קבוצת הסירה לעבוד כצוות, לשים בצד בעיות טיפשיות, משום שריבים שיובילו לחוסר תיאום, יכולים להוביל לאסון על הסירה ועל יושביה.

 

לסיכום, לנו, צופי היבשה יש הרבה מה ללמוד מצופי הים, אולי אפילו יותר ממה שיש להם ללמוד מאיתנו, וזה עוד בלי שדיברתי על הרמה שבה הם משתמשים בקשרים הפשוטים ביותר בעוד אצלנו הדגש הוא על כפיתות ובנייה, כי הצופיות אצלם, וזה מה שאני מקווה שיחזור לצופיות שלנו, היא באמת – צופיות מעשית.

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה