zofim.org.il
  
 


 
אתר צופות ביחד למרחקים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר צופות ביחד למרחקים » ארכיון הכתבות » כתבה: צופות יחד למרחקים

תמונת מגזין צופות יחד למרחקים פורסם על ידי גאולה יופה
בתאריך 29/4/2013
בכתבה זו צפו 2654 גולשים

ושוב נפגשנו עם שחר של יום יפה, "יום האישה הבינלאומי", בתחנת רכבת מרכז בת"א, עם צוגרות מכל קצוות הארץ בהנהגתה של ליאורה גבעון המקסימה, שהעניקה לכל אחת, חיוך רחב, חיבוק חם ונשיקות - שמחה אמתית. – יצאנו יחד ליום בנגב, לבקר ולהקשיב לנשים אחיות במגזר הבדואי, לצפות יחד למרחקים, במסגרת המיזם שליאורה מובילה מזה מספר שנים.

זה היה יום מאלף, נעים, מוצלח ומעצים. מזג האוויר היה אתנו, ישראל בדרום הייתה ירוקה ומלבלבת, הצוגרות היו במצב רוח נהדר, וכולנו שמחנו לתוכנית שהועידה לנו ביקורים מעניינים ומפגשים המותאמים במיוחד ליום האישה.

פגשנו בשלשה מקומות שונים לקיה, באר שבע, ותל שבע, נשים בדואיות אוטנטיות, יזמות ונועזות שנטלו את גורלן בידיהן, החליטו בצעירותן שהן שואפות לרכוש השכלה ולבחור את דרכן כנשים בוגרות, מה שנתקל בהתנגדויות ובהחרמות. הן נאבקו בהוריהן, במשפחתן, בנכבדי בשבט, בגברים ובמוסכמות החברתיות. ועל אף כל ההתנגדויות המשיכו בדרכן בנחישות, צלחו את המטרה ועשו את הלא יאומן. נשים באמצע החיים עם זיק וברק בעיניים.

בלקיה הן הקימו עמותה עצמאית, נשית, בראשותן, ובעקבותיה מפעל "רקמה" מוצלח, המספק עבודה לנשות המקום לפרנסתן, ומאפשר להן לשפר את רמת חייהן וחיי ילדיהן.

בבאר שבע פגשנו בעורכת דין מקסימה שמנהלת את הסניף המקומי של עמותה הנקראת "איתך-מעאכי",- משפטניות למען צדק חברתי – הפועלות לשיפור מעמדן של נשים בדואיות בכפרים מתן זכויות לאישה במשפחה מניעת אלימות וקיפוח. היא ספרה לנו את סיפורה האישי הבלתי יאומן – מאבקה בדרכה לרכישת השכלה, והמעמד אליו הגיעה היום בהיותה נשואה באושר ואם ל-3 ילדים.

לאחר ארוחת צהרים ב"הודו הקטנה", הגענו לתל שבע ופגשנו את מרים – "בת המדבר", אישה בדואית שחתרה בעודה נערה לעצמאות יזמית והגשמה עצמית, עברה דרך חתחתים, עם התחייבויות כספיות רבות. במטרה  להקים מפעל וחנות למוצרי קוסמטיקה טיפוליים מצמחים, היא לא נואשה בימים קשים והפכה במו ידיה את המוסך של אחיה למפעל חייה. לאושרה וגאוותה אין קץ על שניצחה את מלעגיה והיום היא אומרת בבדיחות הדעת ששאיפתה להיות "הלנה רובינשטיין" הבדואית.

לראות במו עינינו ולשמוע במו אוזנינו את הסיפורים שלהן נותן לעובדות ממד אחר מאשר לקרוא עליהן בעיתוני נשים כקוריוז. הנגיעה בנשים האלה ובמפעלן נותנת לנו את הכוח להגיד – אפשר להגיע והשמים הם הגבול. נשים יכולות ומגיע להן להצליח ולקבל כל סיוע ותמיכה לדרכן להעצמה.

במיוחד נעים היה הממד הצופי האוטנטי שליווה אותנו לאורך כל היום בדמות 3 חברה מקסימים ש"שינים, מגרעין "המדבר", אלמוג יעל ורגב, שהקדישו את שנת השירות שלהם לפעילות מעצימה ומסיעת לאוכלוסייה בקהילה הבדואית בדרום. חזק ואמץ חברים מקסים עם ניצוץ של שליחות.

ליאורה יקרה, היכולת שלך להנגיש אותנו בכל פעילות של צופות יחד למרחקים, במהלך השנים, ובמיוחד הפעם, עם החיים האמתיים, ההתרחשויות המיוחדות והייחודיות בישראל, לגעת באירועים, ולצפות יחד למרחקים לעתיד ערכי וטוב יותר.

אין לי ספק שכל אחת מהצוגרות שהשתתפה ביום הזה תחזור לשבט, לקהילה, לתפקיד בוועדה, עם תובנות נוספות ומסרים ערכיים לצופות ולצופים הצעירים בתנועה.

אסיים בברכת הצופים אליך ליאורה חזקי ואמצי ותודה גדולה – את גאוותנו.

גאולה יופה 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה