zofim.org.il
  
 


 
אתר קיץ בצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר קיץ בצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: סכנות ואתגרים בקיץ

תמונת מגזין סכנות ואתגרים בקיץ פורסם על ידי איציק שמר
בתאריך 6/6/2013
בכתבה זו צפו 4352 גולשים

 חופשת הקיץ: סיכויים וסיכונים

תקופת הקיץ ו'החופש הגדול' היא בעלת אופי שונה מהשגרה הנהוגה במהלך שנת הלימודים בבית הספר. ההתנתקות משגרת הלימודים ומסגרת בית הספר חשובה ומאפשרת  התרעננות ואגירת כוחות לשנת הלימודים הבאה, אולם העדר מסגרת, העדר השגרה, חוסר תעסוקה ותחושת שעמום מביאים בני נוער פעמים רבות במהלך הקיץ למצבי סיכון ופגיעה.

הקיץ מייצג חופש, שחרור. הפעילות במהלך הקיץ מתאפיינת בבילויים מגוונים, השתתפות במחנה הקיץ,  בטיולים, בילוי בים, בבריכה, שיטוט בקניונים, ברביצה  של שעות מול המסכים (סמארטפון, מחשב, טלוויזיה). במהלך החופשה הני נוער רבים הופכים את "היום ללילה". הם מתעוררים לקראת הצהריים, יוצאים לבלות במהלך הלילה, משוטטים ללא תעסוקה ומחפשים ריגושים (המצב הכלכלי ויוקר המחייה מביא לכך שבמהלך החופשה רבים לא מצליחים לממן את האטרקציות ומחפשים איך להעביר זמן ללא כסף). התודעה במהלך הקיץ מתמקדת, בשילוב השיבוש בסדרי היום והחום, בהנאות ונוטה להתעלם מגבולות ומטלות. במהלך חופשת הקיץ בני נוער חשופים יותר לאלימות, לפגיעה מינית, לשתיית אלכוהול ושימוש בסמים ולתאונות.

המפגש החברתי במקומות בילוי, בבתים או דרך רשת האינטרנט מייצר הזדמנויות להנאה, התפתחות אישית ותרומה חברתית. רבים, מעצימים את הקשרים החברתיים ומבלים רוב היום או הלילה עם חברים. הזירה החברתית מזמנת לצערנו, גם סכנות. ההתנסויות לראשונה באלכוהול, סמים, שימוש באלימות, וונדליזם והתנהגויות סיכוניות נוספות, נעשות כמעט תמיד בחברה, מתוך מניעים ולעיתים, אף באמצעות הפעלת לחץ קבוצתי  להיות 'אחד מהחבר'ה'.

בין  הגורמים למעורבות בני נוער באירועי אלימות, פגיעה מינית, משחקי 'רולטה' מסכני-חיים ומעשי וונדליזם, בולטים, השעמום וחיפוש ריגושים לצד השימוש באלכוהול. בהשפעת אלכוהול אנו עלולים לאבד שליטה, לעיתים עד אובדן הכרה ואף מוות. אלכוהול משבש את שיקול הדעת ומעודד נטילת סיכונים. תחת השפעת אלכוהול נפגעים בני נוער גם מתקיפות מיניות ומיחסי מין לא מוגנים.

חשוב לעורר מודעות לסיכונים, להשפעות חברתיות לא רצויות ולמצבי סיכון האורבים לנו במהלך הקיץ. כל אחד ואחת יכולים להיערך, מתוך הכרות עם הרגלי הבילוי לעצב לעצמו/ה גבולות אישיים לשמור על ערכים ועקרונות ( לא לפגוע באחרים לא רק על ידי הימנעות מאלימות פיזית אלא גם על ידי הימנעות מאלימות מילולית, לא לשתות אלכוהול וכו').

השתדלו ליהנות אך גם להפעיל שיקול דעת ולנהוג באחריות. נסו להגדיר לעצמכם, מהם הגבולות שלכם ומה עמדתכם לגבי מצבי סיכון וכך תוכלו לעמוד בהם.

אם את/ה חשים מצוקה, מוטרדים, מתלבטים שתפו מישהו.

אל תישאר/י לבד עם סודות מעיקים. פנה/י אל אדם שאת/ה סומכ/ת עליו.

היו קשובים לתחושות לא נוחות ולא נעימות. סמכו על תחושות הבטן שלכם.

במצבים של סכנה ו/או פגיעה באחר גלה/י אחריות ואל תעמד/י מן הצד.

בתוך קבוצה שנגררת לפגיעה במישהו אחר היה אתה הקול שאומר: "עצור" או לכל הפחות אל תשתתף בפגיעה.

גלו אחריות כלפי חבריכם. כשהם במצוקה שתפו מבוגר שיכול לסייע. מדובר בעזרה לחבר ולא בהלשנה.

קיץ מהנה ובטוח לכולם.

למידע נוסף: עמוד העובד הסוציאלי באתר הצופים, איציק שמר – izik@zofim.org.il

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה