zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: צום ט' באב זיכרון העבר ובניין העתיד

תמונת מגזין צום ט' באב זיכרון העבר ובניין העתיד פורסם על ידי הודיה פ.ש.
בתאריך 20/7/2013
בכתבה זו צפו 1600 גולשים

 בס"ד

ערב קיץ בעיירה מזרח-אירופאית. קיסר צרפת, נפוליאון בונפרטה, בדרכו משדה הקרב, חולף בעיירה החשוכה ותשומת ליבו נתונה לבית אחד השונה מהשאר ושרוי באור קלוש. לפי הסיפור העממי, נפוליאון יורד ממרכבתו וניגש לפתח הבית כשהוא מלווה באנשי צוותו הקרובים. בתוך הבית הוא מגלה אנשים, בגילאים שונים, יושבים על הארץ ולאור נרות מועטים קוראים בספרים בקולות בכי.

כמענה לשאלתו מה פשר הבכיות, הסבירו לו כי אלה הם יהודים הבוכים ומצירים על חורבן בית המקדש היקר ללבותיהם. מתי חרב הבית הזה? שאל הקיסר, והתשובה הייתה: לפני למעלה מ-1,700 שנים. עם בעל זיכרון לאומי כזה המוריד דמעות על חורבן העבר כאילו התרחש זה עתה, הינו גם בעל עתיד מפואר, כך הכריז נפוליאון. זכר העבר היא ערובה לעתיד.

היום חל  צום תשעה באב על פי לוח השנה העברי. יהודים מכל העולם עוצרים ביום זה את שיגרת חופשת הקיץ ומתמקדים באבל ובצום על חורבן בית המקדש.

בתאריך זה, לפני כ2500 שנים נחרב בית המקדש הראשון שהיה בנוי מעל הכותל המערבי. לפני כ1943 שנה (שנת 70 לספירה) באותו התאריך ממש נחרב בית המקדש השני- המקום המרכזי מבחינה דתית ולאומית של עם ישראל. חורבן זה סימן את חורבנה הסופי של ירושלים היהודית באותה תקופה ולמעשה סימן גם את תחילת גלות עם ישראל מארצו.

חכמים בתלמוד לימדו אותנו שחורבן בית המקדש נבע בגלל שנאת חינם- ירושלים של אותה תקופה יכלה להתמודד עם האויבים הצרים עליה מבחוץ אולם מריבות פנימיות בתוך ירושלים, בין היהודים הם אלו שגרמו להצתות ששרפו את כל מלאי המזון בעיר וגרמו לרעב ולחוסר יכולת להתמודד עם האויב ממחוץ.
 

תאריך זה נקבע על ידי חכמי אותה תקופה כיום אבל לאומי שבו צמים ומתאבלים על החורבן שאירע לעם ישראל באותה תקופה ומשפיע עלינו עד היום, האסון האחרון שאותו אנו מציינים הוא השואה שנגרמה גם היא בשל הגלות שהתחילה בתשעה באב. בערב תשעה באב (ח' באב) בשנת 1941 חתם גרינג על ה"פתרון הסופי" שגרם להשמדת יהדות אירופה.

 

כתנועת נוער אשר אחד מארבעת ערכי הליבה שלה  הוא הזהות היהודית מוטלת עלינו החובה לעצור רגע משגרת ההכנות למחנ"ק, הקורסים ושאר בילויי הקיץ ולהקדיש רגע לחשיבה על זהותנו. לבדוק האם גם היום 2500 שנה אחרי, קיימות בחברה שלנו אותן סיבות שהביאו לחורבן בית המקדש? האם שנאת החינם עוד נמצאת בנינו?

 

 תשעה באב מזמין אותנו לחשוב על עברנו, על הכשלים והקשיים בדרך עד להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל וללמוד מהם. אומנם כבר יש לנו מדינה אך נראה כי יש עוד עבודה ויש עוד לאן להתקדם בעיקר במישור החברתי. המחשבות לא צריכות להיות מחשבות גדולות של תיקון החברה הישראלית כולה, הן יכולות להיות על הקהילה הקטנה בה אני חיי- השבט, המשפחה, השכונה. לפתוח את העניים ולראות מה אני יכול לעשות כדי להקטין את שנאת החינם מסביבי, כדי להיות אדם יותר טוב לסובבים אותי. אם נשכיל להבין את מה שהבין נפוליאון כי יש לתת כבוד ולהקדיש מחשבה לעבר, העצירה והלימוד הזה על עברנו בוודאות יקנה משמעויות חדשות לחיינו כאן במדינת ישראל ויחדד צדדים שונים בזהותנו.

 

בתקווה לימים בהם תשרה בין כל חלקי העם אהבת חינם, חברות ורעות.

ובבניין ירושלים ננוחם

 

לקטעי לימוד שונים ומגוונים ניתן להיכנס ללינק המצורף

 

http://midreshet.org.il/PageContent.aspx?FID=154631

 

 

 

 

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה