zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: דברים לזכרו של הרב עובדיה יוסף זצ'ל

תמונת מגזין דברים לזכרו של הרב עובדיה יוסף זצ'ל פורסם על ידי מיטל זרובניק
בתאריך 7/10/2013
בכתבה זו צפו 2023 גולשים

 בס"ד

7.10, ג' בחשוון התשע"ד

 לפני כמה דקות גיליתי על פטירתו של הר' עובדיה זצ"ל ובוער בי לכתוב משהו, אך אין לי מילים שיישמעו אמיתיות ונכונות בשעה כזאת שאדם גדול זה נפטר מן העולם.

לא הכרתי את הרב, מעולם לא זכיתי להיות מבאי ביתו או שיעוריו, מעולם לא נכללתי בתוך "המגזר" שלו. אך זה בוער, ולכן אנסה. 
בשנים האחרונות הרב עובדיה נראה לציבור הדתי- לאומי והחילוני כרב מנותק, לא מבין. 
ייתכן שיש דברים בגו, ייתכן שהרב לא דיבר אלינו ואף הכפיש את הציבורים האחרים.

אך כל זה לא גורע ולו לרגע מגדולתו.

לפני כשנה הנחיתי יום גרעין רעים לקראת הבחירות. חילקתי את האחווה שלי לקבוצות קטנות וכל אחת קיבלה מפלגה. היה עליהם לקרוא את מצע המפלגה בתחומים שונים ולאחר מכן להציג אותו לשאר האחווה. 
כשהגעתי לקבוצה של ש"ס, החברה אמרו: "את האמת, לא קראנו, אבל אנחנו יודעים. הם קוראים לנשים להישאר בבית ולגדל מיליון ילדים, הם קוראים לכך שילדים לא ילמדו חמרי ליבה אלא רק תורה. הם אומרים שגברים צריכים לא לעבוד ולא לפרנס אלא לחיות על חשבוננו. אה, וכמובן שצריך להקשיב לאיש המגמגם הזה עם המשקפי שמש."

אוזניי נחרדו. ישבתי שם והייתי בהלם. לקח לי כמה דקות להבין שהחבר'ה המדהימים שיושבים סביבי, הטופ של הטופ של תנועת הצופים- לא יכולים לראות מבעד לסטיגמות ולקרוא דף!  הם המשיכו בסבב (ש"ש לא מחכים באמת למנחה, הם יודעים לעשות זאת בעצמם...), ולאחר כמה דקות שהצלחתי קצת לסדר את המחשבות עצרתי את הדיון. אמרתי להם שמדהים אותי שהם לא יכלו אפילו לקרוא את הדף, לראות אולי זה לא באמת כך?!

התחלתי להקריא להם מתוך המצע של ש"ס ולאט לאט הם הופתעו. אמנם יש הרבה דברים שאנחנו לא נסכים עליהם במצע ש"ס, אבל סך הכל המצע לא מייצג את הסטיגמות הרגילות שיש לנו על המגזר החרדי.

זה לא הספיק לי, הייתי צריכה גם להגיד את דעתי על "האיש המגמגם ההוא עם המשקפי שמש". האיש ההוא, אמרתי, יותר חכם מכולנו גם יחד, האיש הזה יודע את התנ"ך, משנה ורוב הגמרא בעל פה. האיש הזה פוסק הלכות שאף רב אחר בדורינו לא העיז לפסוק. האיש הזה, שאתם קוראים לו מגמגם הוא רב גדול, הוא איש חשוב והוא השפיע וישפיע כנראה על מדינת ישראל הרבה יותר מכל 400 הש"ש שנמצאים ביום הזה גם יחד. 

מיותר לציין שהחברה מיד התנצלו ואמרו שהם לא ידעו שאני דתייה. ואני רוצה לשאול את מה שהייתי צריכה לשאול שם: מה זה קשור? למה הדתייה צריכה להגן עליו? היה צריך לקום שם ש"ש אחר ולהגיד את מה שאמרתי!!!

וזה שהוא לא קם- בעיני זאת בעיה עמוקה.

 הרב עובדיה זצ"ל היה חכם ובולט כבר מגיל צעיר, הוא כתב את ספרו התורני הראשון בגיל 13, בגיל 17 הוא נשלח על ידי רבו להעביר שיעור בבית כנסת, בגיל 20 בלבד הוסמך לרבנות ובגיל 25 בלבד כבר היה דיין בבית דין רבני, בשנת 1970 זכה בפרס ישראל כהוקרה על ספרו "יביע אומר". הוא התמנה לרב הראשי לישראל בשנת 1972. (ביוגרפיה חלקית מאוד)

במשך כהונתו פסק הלכות מרחיקות לכת וביניהן:

·     קבע ש"ביתא ישראל" (יהודי אתיופיה) הם יהודים ובשל כך חל עליהם חוק השבות ויש אפשרות לעלותם לארץ- ובכך התחיל את מבצעי העלאות העולים מאתיופיה.

·          קבע לאחר מלחמת יום הכיפורים שכל הגברים הנעדרים הם בחזקת מתים ובכך איפשר לנשותיהם להמשיך הלאה בחייהן ולהינשא שוב ולא להיקלע למצב של עגינות.

·    הביע עמדה עקרונית, שמצוות יישוב ארץ ישראל אינה עומדת בפני פיקוח נפש,תוך שהוא שם לפתחם של המומחים (ראשי צבא ומדינאים) להחליט האם מציאות מסוימת היא בבחינת פיקוח נפש. כאשר התשובה חיובית, ניתן למסור שטחי ארץ ישראל, פסק זה סיפק גיבוי הלכתי להסכם אוסלו.

יש עוד הרבה, אך לא כאן המקום לפרטם (מוזמנים לשוטט באינטרנט ולמצוא עוד ועוד).

אז נכון, הרב עובדיה זצ"ל התבטא בחריפות נגד חילונים, נגד דתיים לאומיים ונגד עוד הרבה דברים.
האמירות שלו פגעו בי כמו בחברה כולה. אבל- יחד עם זאת אנו צריכים לזכור ולדעת מי הוא ומה הוא היה.

 אסיים באותה נימה שהתחלתי. אני לא יודעת למה המוות שלו מכה בי כל כך חזק, למה ישבתי במשרד ובהיתי במסך תוך כדי שדמעות מציפות את עיני, מסרבת להאמין שזה קרה, עם תחשוה שאיבדתי שהו קרוב וחשוב.

כל מה שאני יודעת זה שהייתי רוצה שלכמה שעות או ימים נוכל כולנו לשים את הסטיגמות והכעסים בצד ונתאבל יחד על האבידה הגדולה.

 הייתי רוצה שכל חניך וכל מדריך בתנועת הצופים ובשאר תנועות הנוער ידע שלא נפטר היום "האיש המגמגם עם משקפי השמש" אלא איש צדיק, חכם וישר שעשה רבות למעני, למענו ולמען כלל עם ישראל.

מיטל זרובניק
רכזת הדרכה
עדת הצופים

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה