zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: אז מה זה בעצם ''חודש עדה''?

תמונת מגזין אז מה זה בעצם ''חודש עדה''? פורסם על ידי מיטל להמן
בתאריך 14/11/2013
בכתבה זו צפו 2146 גולשים

 אז מה זה חודש עדה?

"חודש עדה" התחיל ממחשבה שיש ליצור "מסע" של החניכים בעדה, תהליך שעובר החניך מכניסתו
לשכב"צ ועד סיומו כשכב"ג.
מהלך הדרגתי שיתן מענה לבניית הזהות של הצופה הדתי ולשאלה, מהם ערכיו ומעשיו?
ובקצרה – יצירת גאוות יחידה לזהות "הצופה הדתי" כיחיד וכעדה. 
בשנה שעברה הגה צוות העדה (גד,הודיה ומיטל) רעיון ל"חודש עדה".

הרעיון נבע מצורך ורצון בשטח להיכרות וחיבור יותר משמעותיים בין שבטי העדה ובין החניכים למהות העדה. במהלך חודשי הקיץ פותחו בעדה ארבעה מערכי הדרכה לשכבות הגיל השונות. כל מערך  עסק בחלק אחר מחוקת העדה.


שכבות ג'-ה' -"עדת הצופים – נעים להכיר"

החניכים עברו פעולות בנושא העדה, הם למדו על ההיסטוריה שלה, החוקה שלנו, סמל העדה והחזון שלנו. בנוסף הם הכירו את העדה של היום דרך משחק חפש את המטמון שבו "הגיעו" לכל שבט ברחבי הארץ והכירו אותם דרך חידות.

שכבות ו'-ז' -"חברה יהודית" -  "לחתור לאחדות לאומית וגשר בין דתיים לשאינם".

החניכים עסקו בחשיבות המפגש עם כל אדם באשר הוא אדם, מה המפגש הזה נותן לנו ומה החסרונות והחששות שלנו לפני פגישה זו? לאחר מכן הם עסקו בשאלה, שעולה לא פעם בעדה, שאלת הייחוד מול היחד. מתי נכון להיות עם כולם ומתי נכון להיבדל ולהתכנס רק העדה? רק הדתיים? לסיום המערך הם קיימו פעולה בנושא "מעורבות חברתית" עם שבט חילוני יחד עם עשייה קהילתית משותפת.

שכבות ח'-ט'  -"דרך חיים" -"קיום מצוות הלכה למעשה".

 במערך הם עברו מהלך של הגדרה עצמית- למה צריך את זה בכלל? האם יש מחוייבות לאחר ההגדרה? מה זה אומר לי אישית שאני מוגדר כאדם דתי? משם הם התקדמו לנושא של מקור קיום המצוות, האם אני עושה זאת מתוך מחוייבות הלכתית או מתוך מקום של חיבור? יראה או אהבה? ולבסוף עסקו בנושא המורכב של אמונה בקב"ה. לשבטים המעורבים נערכו התאמות במערך כדי שיפנה לכולם.

השכבה הבוגרת:" מי? מה? ואיך?" "חינוך הנוער לערכי הרוח של הדת היהודית" - "הכשרת הנוער לייעוד ציוני דתי לשירות העם".

 בפעולות אלו העלו השכב"ג את השאלה- מהם ערכי הרוח של הדת היהודית? האם כל ערך נכנס לתוך הסל הזה? איך מחליטים מה נכנס ומה לא? והשאלה המשמעותית במהלך הזה- איפה זה נמצא בשבט שלנו, בשכב"ג שלנו? בפעולה על הייעוד התדיינו החבר'ה בשאלה- מהו הייעוד הציוני דתי של היום? האם הקמת יישובים בנגב? לימוד תורה? השבחת גדודים? קהילות מעורבות? לאן אנחנו צריכים לכוון את עצמינו ואת חניכינו?

בכל המערכים הייתה פעולה אחת שיועדה להתנדבות ועשייה קהילתית. זאת מתוך מחשבה שאנו מרבים לדבר בשבטים ובפעולות על חשיבות העשייה הקהילתית, התרומה לחברה, חברה ישראלית ונושאים דומים. אך לפעמים מרוב עומס ומטלות פנים שבטיות וצופיות אנחנו שוכחים לקיים בפועל את העשיה ונתינה הזאת. כשאנו מדברים בלי לעשות אנחנו לעיתים משדרים לחניכים מסר כפול ומתעתע לגבי חשיבות העשייה באמת.

היציאה לפעילות התנדבותית  במסגרת "חודש עדה" היא בעצם קיום של החוקה שלנו ועקרונותינו- הלכה למעשה.

לסיום החודש ערכנו אירוע שיא לכלל חניכי העדה, כ 1550 חניכים!

האירוע התקיים במיני ישראל ונבנה במשותף עם מרכזי השבטים הבוגרים והצעירים. חניכי העדה הגיעו לפארק שם התקיימה תחרות "חפש את המנהיג". החניכים היו צריכים למצוא עשרה מנהיגים ציונים וציונים דתיים  - שחקנים של הדמויות, חיכו בנקודות שונות ברחבי הפארק. כאשר מצאו את המנהיג הם קיבלו חידה, עליה היו צריכים לענות על מנת להמשיך למנהיג הבא.

חניכינו רצו ושעטו בפארק במשך כשעתיים, העשירו את ידיעותיהם לגבי מנהיגי עבר דגולים ואף נהנו מנופיה של המדינה בצורה מוקטנת. בנוסף, מרכזי השכב"ג והמפעלים הצעירים בשבטים החליטו להוסיף הפתעה לחניכים והכינו דגמים "מיני" של שבטם, וכך מצאו החניכים את השבט שלהם באמצע הריצה.

לאחר התחרות התכנסנו כל חניכי העדה באמפיתיאטרון לעצרת מרכזית, בה נשאו דברים ראש העדה (עודי בהט), ראש התנועה (אלי בן יוסף), מזכ"ל התנועה (גל בן שימול) ומרכז העדה (גד ספקטור). בנוסף אליהם התכבדנו בנוכחותם של חלק מראשי השבטים, הורים שהגיעו, מנהל אגף החינוך התנועה (אופיר סליפוי), מרכז העדה לשעבר (אלדד וייל) ונציגי הנהגת ירושלים.

בתום הדיבורים הוקרנו סרטונים שהכינו השבטים ודרכם הציגו את עצמם לשאר העדה. משם המשכנו להרקדה, תפילת ערבית והכרזה על המנצחים הגדולים של היום- שבט הראל, רעננה.

האירוע היה מעשיר, מהנה וחוויה בלתי נשכחת לחניכים, מדריכים, ראשג"דים, מרכזים צעירים ובוגרים וצוות העדה. היה מדהים לראות את מדינת ישראל (הקטנה) מוצפת בחאקי, עניבות, מורל גבוה ושמחה.

חודש זה יהיה מעתה חלק מהתוכנית השנתית של שבטי העדה. אנו תקווה שפעילות זו אכן תחזק אצל חניכינו את זהותם ה"עדתית", את תחושת השייכות שלהם למשהו גדול, לגוף עם בשורה אמיתית וחשובה לחברה הציונית דתית ולחברה כולה.

בשנה הבאה תיכנס העדה לשנת פעילותה ה85, אני מקווה שנצליח להמשיך לייצר פעילות ערכית, חינוכית ומעשירה. שנמשיך לקיים בשבטינו את חוקתינו והחלום הגדול שהחל לפני למעלה משמונה עשורים.

"חזקו ואמצו וקוו אל ה'"

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה