zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: עדת הצופים - בעין הפרשה

תמונת מגזין עדת הצופים - בעין הפרשה פורסם על ידי גד ספקטור
בתאריך 18/11/2013
בכתבה זו צפו 859 גולשים

 "וַיֹּאמֶר, לֹא יַעֲקֹב יֵאָמֵר עוֹד שִׁמְךָ--כִּי, אִם-יִשְׂרָאֵל: כִּי-שָׂרִיתָ עִם-אֱלֹהִים וְעִם-אֲנָשִׁים, וַתּוּכָל"

 (בראשית ל"ב,כ"ט)

בתחילת הפרשה מסופר לנו שיעקב אבינו מקבל שם חדש – ישראל. שם שאנו כעם, קרואים על שמו מאז ועד היום.

יעקב מקבל את השם לאחר המאבק שלו עם המלאך/איש האלוקים. הסיבה לנתינת השם מוסברת ע"י איש האלוקים

 " כִּי-שָׂרִיתָ עִם-אֱלֹקים וְעִם-אֲנָשִׁים, וַתּוּכָל ". יעקב, ששמו מעיד על כך שכל חייו עקב אחרי עשו ואחרי הנעשה בעולם

, מקבל שם שמעיד על הפסקת המעקב ותפיסה עצמאית ישר-אל, שם של ישרות וישירות.

רק לאחר שיעקב מצא את האיזון הנכון בין עולם הרוח והמעשה, בין אלוקים ואנשים, הוא זוכה לשם זה. אנו נקראים על שמו של האיזון הנכון בחייו של יעקב – ישראל. לאחר שהוא מקבל את השם בעקבות המאבק והאיזון שמצא, יכול יעקב סוף כל סוף להתמודד עם אחיו, יריבו ומעקבו - עשו. לפגישה זו מגיע יעקב אחרת, מאמין בעצמו ובדרכו. התוצאה של פגישה זו היא שיעקב חוזר ומתיישב בארץ ישראל בצורה ישרה, לאחר שעשו מקבל את חזרתו ומקבל את יעקב כמו שהוא –כישראל.

אנחנו בעדת הצופים מנסים לחנך לאיזון הנכון הזה, בין עולם הרוח לעולם המעשה, בין אלוקים ואנשים, בין דתיים לחילונים ועם הפנים לכל חלקי החברה הישראלית. אנו מאמינים כי דרכו הישרה של האדם הדתי היא להביא את עולמו הפנימי והרוחני אל המציאות. מציאת האיזון בין הרוח והמעשה היא חלק מעבודת ה' בצורה יותר ישרה ושלמה וציווי שאולי אנו יכולים ללמוד ממאבקו של יעקב.

לא קל למצוא את האיזון הזה ולחנך אליו. אנו מנסים להניף מספר דגלים בבת אחת שיחד צריכים ליצור את הבוגר/חניך של העדה. כל זאת תוך אמונה שכל אחד צריך להתאים את האיזון הזה ליחודו כאדם. אנו תנועה של גם וגם.

גם חינוך למצוות שבין אדם למקום וגם דגש על בין אדם לחברו.

גם לשמור על היחוד שלנו כדתיים וגם להיות ביחד כחלק מהחברה הישראלית ביום יום בלי להתגדר.

לחנך לתרבות של שיח ושל יושר. להוות בית מדרש הנותן מקום לדעות שונות בכל תחומי החיים, באמונה, בשיח החברתי והפוליטי ובשיח הדמוקרטי והישראלי. כל זאת תוך שאיפה ליצור חניך ובוגר מעורב, פעיל ומתעניין שהמציאות ותיקונה קוראים לו לעשייה ולהבעת דעה.

איננו מפחדים מה"יחד" עם התנועה ומשבטים מעורבים דתיים וחילונים, אנו רק יודעים שכדי להיענות לאתגר זה אנחנו צריכים לעבוד קשה ולהאמין שאיזון זה הוא בר השגה. המסר הזה, הוא מסר חשוב לחברה הישראלית והציונית דתית ובעז"ה יעזור לתיקון החברה בישראל ולשלומה ושלמותה.

 

"הנה מה טוב ומה נעים שבטי העדה גם יחד..."

אני מרגיש שחודש העדה והאירוע סיום שהיה השבוע במיני ישראל, מייצג נאמנה את מהות עדת הצופים. קודם כל בכל הפעולות,השיחות והתנדבויות שהיו בשבטים במהלך החודש האחרון. ובהמשך באירוע השיא שנבנה יחד עם מרכזי השבטים והמרכזים הצעירים. אירוע שבתוכו פעילות מקסימה בפארק בעקבות מנהיגים ציונים וציונים דתיים. עצרת ובה מקום לכל שבט ושבט להביא את המיוחד לו בסרטים (ובמורל...) ובהמשך ריקודי מצווה למוסיקה חסידית וישראלית. עשינו "ערכים בכיף"- פעילות שיש בה את כל החוזקות של תנועת הנוער. ערכים חשובים שעברו בשבטים וביום עצמו וגם אוירה מדהימה ונעימה.

אני מאחל לכולנו שנדע להמשיך לגדול ולהעצים את המסר הזה לכל רחבי עם ישראל.

"חזק ואמץ וקוה אל ה'"


 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה