zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: לעשות בשביל מישהו אחר

תמונת מגזין לעשות בשביל מישהו אחר פורסם על ידי רוני גוס
בתאריך 31/1/2014
בכתבה זו צפו 1480 גולשים

 

 

     כי אחרי ככלות הקול והתמונה, מישהו יכול לשאול בלי כוונה מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו ? 

 

כיו"ר שכבג בשבט יהודה הנהגת ירושלים, העברנו אני והצוות שלי מספר פעולות במערך "עשיה" שעדיין רץ בשכב"ג שלנו.

עם סיום אחת הפעולות, ובעקבות חוויות אישיות ודברים שנאמרו בה ע"י חבריי החלטתי שאני מעוניינת לקדם פרויקט שיהווה פלטפורמה להתנדבות ולשיפור פני החברה כחלק משגרת המעשים שלנו כפרטים בה.

לפני שלוש שנים (2011) הקמנו את הסניף של "כנפיים של קרמבו" בירושלים. זכיתי להיות מקבוצת החונכים הראשונה. כיום כשאני עוקבת מקרוב ומרחוק, וזוכה לראות את הכמות העצומה של בני נוער המבקשים להיות חונכים בסניף (או במד"א), ומתמודדים ביניהם על מקומות ספורים, ואף את כמות המתנדבים בכל מקום שאליו אני מגיעה ומבקשת להתנדב, זה גורם לי להבין כי רגש האחריות הקהילתית והרצון להתנדב טבוע עמוק בתוך החברה הישראלית. כלומר: מתנדבים לא חסרים לנו.

מה כן חסר? חשבתי שחסרים שני דברים מרכזיים:

1. חסרים המעשים היומיומיים, הפשוטים, האדיבות והחיוך במישור המגע הבלתי אמצעי. הויתור בזמן העמידה בתור, המחמאה לאיש השירות שטיפל בנו, הטלפון המפרגן למדריכה בצופים שהעבירה פעולה מרתקת.

2. תקציב. לאור מסגרות התנדבות בהן אני לוקחת חלק, וממעט הניסיון שרכשתי בעקבות היחשפות למקרים ולעמותות מגוונות, למדתי כי רובן מתמודדות עם קשיים כלכליים לא פשוטים שמאיימים על יכולתן להמשיך ולשפר את הדרוש תיקון בחברתנו.

חיפשתי רעיון שיענה על שני הצרכים, ובעיקר ייצור זרם שישפיע על דרך החשיבה והסתכלותנו על החברה מסביב, תוך הבנה עמוקה שביכולתו של כל אחד מאיתנו לתרום מיכולותיו, ועלינו רק לספק לו את האפשרות.

לתוכנית מספר שלבים, אולם השלב הראשון והיסודי נועד ליצור מודעות לערך הגדול בשילוב הנתינה עם שגרת היומיום הרגילה.

בכוונתי למכור חולצות שהתוכן שלהן יעודד עשייה, ויצור מודעות לנושא. המכירה תתבצע ללא כוונת רווח, ופדיון המכירות יגיע אל אותן עמותות הזקוקות לתמיכה כלכלית.

על החולצה תהיה כתובה השורה הבאה - 'עשינו משהו בשביל מישהו?'

המשפט לקוח מתוך שיר אהוב עליי שכתב יענקלה רוטבליט – 'אחרי ככלות הקול והתמונה'.

לדעתי, השיר מעביר מסר חשוב ומיוחד, כן ונוגע לכולנו.

אני חושבת שהחולצות יצליחו להזכיר לכולנו שבכל יום אפשר להתנדב ולעזור, לחייך לנהג אוטובוס או לשומר בקניון, לעזור לאישה בהריון או לילד קטן שרוצה לחצות את הכביש. קיים ערך גדול בנתינה דווקא מתוך שגרת היום.

החולצות יימכרו על ידי מתנדבים, והרווחים ממכירת החולצות יתחלקו לשניים: מחצית מהסכום יועבר לתרומה לעמותה קיימת הזקוקה לו, והמחצית השנייה תשמש להדפסת החולצות הבאות שימשיכו להימכר בעיר אחרת בארץ. את הרווחים מן המכירות נעביר לארגון שדואג לבעיה חברתית\כלכלית בעיר שבה נמכרו, בבחינת "עניי עירך קודמים".

הפרויקט יתחיל כפרויקט מקומי באזור ירושלים ובשאיפה להמשיכו בכל רחבי הארץ. הכסף של הקונים בעיר ירושלים מיועד לעמותת "שכן טוב", שאף היא מקדמת את הנתינה היומיומית לשכן.

לאור כל זאת, אני זקוקה לעזרתכם -

-         כדי להעלות את המודעות לעשיה ביום-יום.

-         כדי להחזיק ארגונים קיימים הדואגים בצורה נאמנה לחברה הישראלית.

-         כדי ליצור משהו טוב הפונה אל כולנו.

ה"עזרה הראשונה" היא איסוף הסכום ההתחלתי להדפסת כמות החולצות הראשונית. לאחר מכן יממנו המכירות את הדפסת החולצות הבאות.

העזרה הנוספת היא הפצת הרעיון וגיוס הציבור לפעולה. מכירים מדפיס חולצות? בעלי עסק שמעוניינים להשפיע על כולנו? הורים וילדים שמעוניינים להזמין חולצות כבר עכשיו?

לפרטים נוספים, ולכניסה למאגר המתנדבים –

נעמה בן אליהו

(בפייסבוק - naama ben Eliyahu \ 'בשביל מישהו')

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה