zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: טיול זה לא רק כיף

תמונה קטנה טיול זה לא רק כיף פורסם על ידי עומר קרטס-מרל"צ
בתאריך 14/3/2004
בכתבה זו צפו 9458 גולשים

אימא: איך היה הטיול עומר?
עומר היה ממש כיף!
אימא: איפה טיילתם?
עומר: לא זוכר, אני חושב שבצפון...
(מוכר לכם???)

כשהתיישבתי לכתוב את הכתבה שאתם קוראים חשבתי שהיא תהיה כתבה שמשבחת את טיולי הצופים ובמיוחד את "ים אל ים". לפני התחלת הכתיבה חשבתי לעצמי: הטיולים שעברתי בצופים היו מאוד כיפיים, נהנית מאוד והיה ממש מצחיק עם החבר'ה. נזכרתי איך אני הולך במסלול (לא זכור לי שמו) וצוחק עם הקבוצה שלי על השטויות שעשינו לילה קודם.

התיישבתי והתחלתי לכתוב. אני לא יודע למה אבל לא הרגשתי שלם עם מה שכתבתי. משהו לא הרגיש מתאים, הזיכרונות מפעם לא התחברו לידע ולאחראיות שלי כמדריך.  ואז הבנתי! נזכרתי בתגובה של חניכה בכיתה ח' (נקרא לה דנה) לכתבה שכתבתי על יום צופה. דנה כתבה שימי הצופה הם טובים בגלל שכיף בהם. הבנתי שאם מודדים את יום הצופה לפי מידת הכיפיות שלו, אולי גם את הטיולים מעריכים כי כיף בהם.
אבל בואו נזכור שיעודו של יום הצופה אינו ש"יהיה בו כיף".
 
הטיול כל כך כיף שאף אחד לא שם לב לכך שפעמים רבות הוא חסר תוכן ולא עונה על ייעודו בדומה  ליום הצופה.

מרלצני"ק בטיול


אני כחניך, לא זכרתי איפה טיילתי כי לא התייחסו לזה חשיבות בטיול. המדריכים בעצמם לא כל כך ידעו על המסלול ועיקר העיסוק היה בפז"חים ובמשחקים שמתאימים גם לשבט. לא למדתי כלום בטיולים וגם לא הרגשתי שחסר לי משהו, כי אף מדריך לא התייחס לתכנים ברצינות. בסוף הטיול היה לי כיף, כי הרי כולנו יודעים שטיול זה כיף! (ממש כמו דנה שכתבה על יום הצופה שהיה בו כיף)
אני מרגיש שבטיולים שלנו בתנועת הצופים חסר תוכן, החניכים לא מקבלים כלום והטיול אינו משמעותי עבורם.
מבחינת החניך, אם יבטלו את הטיולים ובמקום זה יעשו יום שלם בסופר לנד לחניכים זה לא יפריע ואולי יעדיפו ככה כי בסופרלנד "יהיה כיף"!!

הטיול בצופים, כפי שאני רואה אותו מורכב משלושה דברים: הליכה, פז"חים וארוחה ולינה.

הליכה- הקבוצה עוברת על פני מסלול כלשהו במהירות תוך ביצוע מורל כשהמטרה היא להגיע לנקודת העצירה הבאה או עד הפקק הבא ואז לעבור פז"ח.

פז"ח-(פעילות זמן חופשי)- פעילות שמבצעים תוך העצירות במסלול. רוב הפז"חים הן מתודות מחיי השבט, ומעטות מאוד המתודות הקשורות למסלול או לטיול.

ארוחה ולינה- אין התייחסות לקבוצה: כל אחד לוקח לצלחת מקופסת השימורים ואוכל איפה שבא לו. בארוחת ערב אותו הדבר, רק שיש ערך מוסף של בישול. בלינה כל אחד הולך לישון לבד. אם יש אוהל 11 בונים ביחד.


 היחיד שיכול לשפר את תוכנו של הטיול הוא המדריך בשבט.
מדריכים יקרים!
אני רוצה להזמין אתכם להבין את חשיבותכם בחוויה המופלאה העוברת על החניך ונקראת טיול. בכוחכם למלא תוכן בטיול יותר מכל מדריך מקצועי של חברה חיצונית זו או אחרת. רק למדריך בצופים יש את הקשר הקרוב והמיוחד עם החניכים ובאמצעות קשר זה ניתן לעשות עבודה.

בכוח שלכם להעצים את חניכיכם ולתת להם משהו מיוחד בטיול, אם זה ידע, גיבוש או עבודת צוות זה לא משנה, את הכול אפשר ללמד בטיול.

לדוגמא: לגרום לחניכים ללמוד את ההבדל בין כלנית לפרג.
הקבוצה תתחלק לשניים כול קבוצה תצטרך למצוא כלנית אחת ופרג אחד ולרשום את כול ההבדלים בין שני הפרחים. הקבוצה שתימצא יותר ההבדלים תנצח.
אסור לקטוף את הפרחים.
המדריך ייתן לקבוצות דפים שבהם כתוב הבדל אחד בין הפרחים כדי שיוכלו להבדיל בניהם.

אני בתור חניך בטיול ים אל ים זוכר שהמדריך שלי הראה לנו כלנית וסיפר לנו מה ההבדל בינה לבין הפרג אך איני זוכר את ההבדלים. אני בספק אם החניכים ישכחו את ההבדלים אחרי פעילות כמו הפעילות לדוגמא.

ברגע שהפעילות בטיול תענה על הצרכים של המדריך והקבוצה הטיול יקבל משמעות, והחניכים לא רק ייהנו אלה ייהנו וגם יילמדו על הטבע או על הקבוצה שלהם. אבל זה לא משנה מה לומדים כול עוד זה קשור לטיול. כשזה יקרה לטיולים תהיה משמעות אמיתית ואף אימא לא תקבל את התשובה לא יודע איפה טיילתי. ולשאלה איך היה בטיול יענה החניך: "למדתי הרבה דברים מעניינים ומאוד נהנית אימא". 

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. מה שאני חושבת בקשר לזה..
נכתב על ידי לאה פישר משבט גולן בתאריך 16/2/2008 בשעה 14:23