zofim.org.il
  
 


 
אתר ותיקים בתנועה
חץ  דפי מידע דף הבית » אתר ותיקים בתנועה » אודות "ותיקים בתנועה"

אודות "ותיקים בתנועה" פורסם בתאריך 15/8/2011

אחד מכל עשרה ישראלים הינו אזרח ותיק

הגיל השלישי מציב אתגר עצום בפני היחיד המתמודד עמה ובפני החברה כולה. בשונה מהאפשרויות והיכולות הרבות שעומדות לרשות האדם הצעיר, גיל זה אמנם מעשיר את האדם בהישגי עבר, בניסיון ובחכמת חיים, אך יחד עם זאת הוא מערים קשיים רבים: אבדן התעסוקה, בעיות כלכליות, בעיות בריאותיות, חולשת הגוף, מראה חיצוני, תפקוד לקוי, אובדן החברה ועוד; ולא פעם מוביל בהדרגה את האזרח הוותיק למצב של חוסר אונים ותלותיות, שלא היה רגיל אליו בעבר. בשל כל אלה ובהיעדר יכולת ניידות כבעבר, נוצר בידוד בין האזרח הוותיק וסביבתו, דווקא בתקופה שהוא זקוק בה לתמיכה גדולה יותר, לאוזן קשבת ולסביבה אוהבת.

מחובתנו כתנועת נוער לפעול באופן שיטתי ורצוף עם אלה הזקוקים כיום לתמיכתנו, אלה אשר יצרו את הבסיס לקיום ובניין המדינה ויכולים להעשיר רבות את עולמנו.

 

חניכי התנועה יהיו מעורבים בכל תחומי הקהילה של השבט ובפרט ישפיעו ויחזקו את הקשר הבין דורי עם אוכלוסיית האזרחים הותיקים בקהילה.

התנועה מאמינה בחיזוק קשר זה לצורך בניית חברה ישראלית יציבה ואיתנה, המתבססת על עברה כמו גם על עתידה.


תכנית "ותיקים בתנועה" תשע"א

בשנת הפעילות הנוכחית השתתפו בתכנית מעל 600 חניכים ב כ- 15 שבטים בכל רחבי הארץ.

במסגרת התכנית התנדבו החניכים במסגרות דיור מוגן ובתי אבות של קשישים בקהילה בפעילות רציפה וקבועה ויצרו קשרים אישיים ומתמשכים עם אוכלוסיית הותיקים בקהילה.

הפעילות לוותה בהכשרה של החניכים, המדריכים והמרכזים המשתתפים בתכנית, פעולות קבועות בנושא וכן פעילויות שיא בהשתתפות כלל השבט.


קצת על הפעילות.....

שבט אפעל, הנהגת רמת גן

חניכי קורס ההדרכה של שבט אפעל התנדבו במהלך כל שנת הפעילות עם דיירי הדיור המוגן משען ברמת אפעל. החניכים הגיעו אחת לשבוע ועברו פעילויות משותפות עם הותיקים.

ביום השואה הגיעה כל השכבה הבוגרת של השבט וחילקה פרחים לכל ניצולי השואה אשר שוהים בדיור המוגן. בין החניכים לבין הותיקים נוצר קשר אמיץ אשר שיאו היה בביקור הותיקים במחנה הקיץ של השבט ביער לביא במסגרתו שיתפו הותיקים את החניכים בחוויותיהם בתנועה

 

שבט ראשונים, הנהגת דן

חניכי שכבת השישיות של שבט ראשונים התנדבו בבית האבות גבעת השלושה שבפתח תקווה. אחת לשבוע הגיעו מספר חניכים מהשכבה וקיימו פעילות משותפת עם דיירי בית האבות. בין החניכים לבין הקשישים נוצר קשר אמיץ שבא לידי ביטוי גם בשירים וריקודים משותפים

 

שבט הנשיא, תל אביב

חניכי שכבת השמיניות של שבט הנשיא התנדבו השנה בבית של קשישה בשכונת נווה שרת בעיר. החניכים הגיעו אחת לשבוע, סייעו לקשישים בשיפוץ ועבודות הבית והנעימו את זמנה. מצבה של הקשישה אשר בתחילת השנה לא יצאה כלל מביתה השתפר לאין שיעור, והיא חזרה לטפל בעצמה, לצאת מהבית ולהרגיש משמעותית וחיונית

 

פרוייקט קשת

החל מחודש פברואר 2011, משתתפים 15 מרכזי שבטים ומדריכי שכבות בוגרים מאזור המרכז בפרויקט מיוחד במינו.

במסגרת הפרויקט, מגיעים המרכזים והמדריכים מדי שבוע לאחד משני בתי האבות של אגודת קשת – האגודה למען הקשיש בתל אביב – יפו ונפגשים עם קשישים בודדים למשך שעתיים.

הפגישות הן פגישות אישיות וקבוצתיות במהלכן משמשים המרכזים והמדריכים אוזן קשבת לקשישים אשר כמעט אין מי שיבקר אותם וישוחח עימם. פעמים רבות המרכזים והמדריכים הם היחידים אשר מגיעים לבקר את הקשישים, יוצאים איתם לטיול, משחקים, מדברים ומעבירים את הזמן יחד בנעימים. מעבר לתרומה הגדולה לקשישים הבודדים, אין ספק שהפרויקט אף תורם הרבה מאד למרכזים ולמדריכים המשתתפים בו.

כך מספרת אופיר, מרכזת שבט דיזינגוף, הנהגת תל אביב, אשר משתתפת בפרויקט:

"בהתחלה היה קשה להיפתח כלפי הקשישים אך ככל שעבר הזמן התחברנו אליהם, הם מאוד מתעניינים בסיפורים שלנו על הצופים ועל החיים בכלל ויש הרגשה שהם מחכים בכל שבוע שנגיע ונספר להם מה עשינו במהלך השבוע. לא תיארתי לעצמי שההתנדבות תעניק לי כל כך הרבה. מעבר להרגשה הטובה אני באמת מרגישה שאני עושה משהו משמעותי איתם, אפילו רק בנוכחות שלי שם, ובטח כשאני יוצאת איתם לטיול בחוץ, רואה תמונות של המשפחות, שומעת סיפורים על הילדות שלהם ועל המדינות שבאו מהן"

גיא, מרכז שבט יפו מהנהגת תל אביב, מספר גם הוא על החוויות המרגשות מההשתתפות בפרויקט:

"הצטרפתי למסע המיוחד הזה והיום אני מגיע פעם בשבוע למשך שעתיים למרכז קשת בצהלון ויושב עם אסתר וזיגה, משוחח איתן, יוצא עם אסתר לבקר חברה במחלקה אחרת יושבים קצת בשמש מדברים וצוחקים.

את אסתר כמעט ואף אחד לא בא לבקר כבר הרבה זמן וכל פעם שאני מגיע היא נורא שמחה לראות אותי וקוראת לי "החבר שלה". לפעמים אנחנו יושבים והיא מספרת לי על החיים שלה בתקופת השואה כשהייתה ילדה קטנה. הסיפורים הללו מאוד מרגשים אותי ואני מאוד מתחבר אליהם באופן אישי.

אני שמח שיצאתי לחוויה המדהימה הזאת. אומנם זה סך הכל פעם אחת בשבוע אבל אני מרגיש שזה כל כך הרבה בשבילן.

ממליץ בחום לכל אחד שמעוניין להרגיש שהוא עושה משהו שונה משהו למען אנשים שזקוקים סך הכל לזמן איכות עם אנשים צעירים שאכפת להם ואוהבים לתת".

 

תמורת ההשתתפות בפרויקט, מקבלים המרכזים והמדריכים מדי חודש מענק חודשי בגובה 1,000 ₪. המענק מסייע להם למימון לימודים והמשך עבודה בתנועה.

 

בשנת הפעילות הבאה ימשיך פרויקט קשת במתכונת דומה לשנה זו וישתתפו בו 15 מדריכי שכבות ומרכזי שבטים.

 

גדודי ותיקים

החל משנת הפעילות הקרובה תופעל תכנית "גדודי ותיקים" כפיילוט בכ-4 שבטים ברחבי הארץ.

במסגרת התכנית ישולבו בכל שבט כ- 15 אזרחים ותיקים מהקהילה כגדוד לכל דבר.

את הגדוד ידריך מדריך צעיר מהשבט שיעבור הכנה והכשרה מתאימה.

האזרחים הותיקים ישולבו בשבט ויתרמו לו מניסיונם ומתחומי מקצועיותם

הפעילות מתקיימת בליווי ובתמיכה של עמותת "ותק" לתמיכה באזרחים ותיקים בישראל.

 

אם אתם מעוניינים להשתלב באחת הפעילויות אנא צרו קשר עם עדי מוזר, רכזת ותיקים ובוגרים בטלפון: 054-2441167 או בדואר אלקטרוני adim@zofim.org.il