zofim.org.il
  
 


 
שבט עתיד
חץ  דפי מידע דף הבית » שבט עתיד » מקור מידע עצום על התנועה

מקור מידע עצום על התנועה פורסם בתאריך 9/4/2007
  כשהגענו לצופים, לא ידענו מה עושים, חשבנו שהכל זה ביאוס אחד גדול!!! (עדיין שרים את השיר הזה?)

בעצם, לא הרבה יודעים מה זה באמת צופים, תאמינו או לא- גם רוב חברי תנועת הצופים בישראל לא באמת מכירים את הצופיות שממנה הגיע הרעיון בכלל להקים את התנועה.

הצופיות בכלל, הומצאה ע"י אדם מאוד מיוחד שקוראים לו- הלורד רוברט באדן-פאול מגילוול- אבי הצופיות, או יותר נכון- "סקאוטינג".

באדן-פאול נולד ב-1857 (לפני הרבה זמן) באנגליה. הוא גדל בבית יתום מאב עם ארבעה אחים ולמד את חשיבות ההנהגה העצמית, כלומר קבוצה קטנה של ילדים שמסתדרת באמצעות הנהגה עצמית. בצבא למד להעריך את פיתוח החושים כמו התמצאות, מחנאות, עיקוב. יצא לו לקבל קצת מידע משבטים פרימיטיביים בהודו ואפריקה על מנהגים וסמלים של אנשי טבע.

את כל נסיונותיו הוא חיבר למערכת חינוכית. בספר שכתב על הצופיות, רשם:

"מצאנו שהדרך הנאותה ביותר להקנות ידיעות עיוניות היא לחלקן לשיעורים קטנים ולהרבות בדוגמאות מעשיות. זאת עשינו בשעה שהילדים ישבו מסביב למדורה, או במצב אחר של מנוחה, וכן עלי ידי הדגמות בשעת האימונים שלפני ארוחת הבוקר. הרצאה פורמאלית עלולה לשעמם את הנערים. האימונים בוצעו אחר-כך בדרך של תחרויות ומשחקים."

בעצם, בדאן-פאול פיתח פה מערכת חינוך כמו בביה"ס רק בסגנון של שיעור חופשי. הרבה אנשים אמרו שהוא מנסה לעשות מהפכה חינוכית אבל הוא הרגיע ואמר שזו לא מהפכה אלא- סיוע בחינוך, בשיטה קצת שונה. והשיטה עבדה. החניכים של פאול למדו על נושאים רבים ומגוונים לא דרך מחברות וספרים אלא דרך המשחק והטבע. ולא רק זה, הם גם למדו מה זה אחריות, כבוד למנהיג, אהבה לזולת, דבר אמת ועוד... (נשמע מוכר?). פאול בעצם הביא את דמות האביר מספרות ימי הביניים- איש אמונה ומידות טובות, שמוכן לחוש לעזרת החלש. ילד נכנס לצופים, כאילו נכנס למסדר אבירים, עם חוקים, מנהגים וסודות משלו. הוא נכנס מרצונו החופשי, והחוקים לא נכפים עליו מבחוץ. עול ההבטחה ומידות הצופה מתקבלים כך באהבה ובהתלהבות.

וכך נולדה הצופיות!!

ב-1910 באדן-פאול התבקש ע"י מלך אנגליה להתמסר לתפקידו כראש הצופים.

ב-1912 הוכרה הסתדרות הצופים האנגלית כחוק בצ'ארטר המלכותי.

ומשם התפרסה הצופיות לכל קצוות העולם.

הסתדרות הצופים בארץ ישראל נוסדה ב1919, בהתחברות של שלוש אגודות:

אגודת "הרצליה"

"המכבי הצעיר"

אגודת "המשוטטים"


מה בעצם קרה?

ישראל ב- 1914-1918 בהשפעתה של מלחמת העולם הראשונה. התורכים שלטו בארץ. מלבד כמה אגודות ספורט, כמו "המכבי" (צהוב עולה!!) או אגודות להתעמלות ולטיולים ליד בתי הספר- לא היתה תנועה מאורגנת בארץ, בחו"ל כבר החלו להתפתח קבוצות יהודיות וציוניות בתנועות שונות עוד לפני המלחמה. לכן הסתדרות הצופים היתה תנועת הנוער העברית הראשונה שקמה בארץ ישראל!!

ב1917 התפרסמה הצהרת בלפור- שהבטיחה להקים בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. רק שנה אחרי זה כבשו האנגלים את ישראל מידי התורכים, ושלטו בה עד הקמת המדינה (1948- אני מקווה מאוד שאתם יודעים את זה). לחץ ממנהיגים ציוניים באנגליה וארה"ב הביא להקמת גדודים עבריים בחו"ל שעלו לארץ וגדוד שהוקם בארץ ישראל- הוא "הגדוד העברי". הגדודים האלה שמרו על מחנות צבאיים ברחבי הארץ. הבריטים לא כל כך אהבו את הגדודים האלה ולא נתנו להם לפתח הגנה במושבות (שלא יתקוממו נגדיהם). בכלל, הבריטים היו רעים אל היישוב היהודי מההתחלה- מה שדי גרם להאמין שהצהרת בלפור לא תתגשם, לפחות לא מייד.

מה זה קשור אלינו?

עוד לפני פרוץ המלחמה היו בארץ אגודות של תלמידים לפיתוח הגוף ולפעילות עצמית בשעות הפנאי, כמו האגודה להתעמלות "הרצליה" שפעלה עד לגירוש מתל אביב או אגודת "המשוטטים" שייסד פנחס כהן ב1916 בחיפה. באותה שנה, חסן בק, המפקד התורכי של יפו, הזמין את המורה להתעמלות צבי אורלוף-נשרי והציע לו לפי פקודה להקים גדודי "סקאוטים". הרעיון נפל בגלל אי שיתוף פעולה מצד המפקד התורכי (שהציע את הרעיון). אבל עם תום המלחמה, האגודות ושרידי האגודות קמו לתחייה.

מה שקרה- המגורשים מישראל שישבו במצריים פגשו את תורת ה"סקאוטינג" הבדאן-פאולית באמוני הצבא הבריטי. הם ארגנו את ילדי הפליטים, יצרו קבוצות וקראו להם -"המכבי הצעיר". היה להם גם עיתון שנקרא-"הצופה הצעיר". מכאן נוצר השם "הצופה" שהתנועה אימצה עם הקמתה כתרגום למילה האנגלית "סקאוט".

אחד מהראשונים ששבו, שהתמסר מיד לארגון צעירים בתל אביב על פי תורת ה"סקאוטינג" שלמד במצרים, היה דוד קלינמן-אלמגור. הוא הקים אח"כ גם את סניף הצופים החקלאיים במקווה ישראל, את גוש הצופים הקשישים ואת צופי הים בת"א.

גם קצינים בוגרי הגימנסיה "הרצליה" שחזרו משרותם בצבא התורכי, הושפעו שם מגדודי הסקאוטים. עם שובם ארצה ארגנו גדודים של "המכבי הצעיר" מבתי ספר עממיים ומתלמידי הכיתות הנמוכות של הגימנסיה. המגורשים שחזרו ממצרים חידשו את פעילות אגודת הספורט "הרצליה" מתלמידי הכיתות הבינוניות של הגימנסיה (תלמידי הכיתות הגבוהות התנדבו ל"גדוד העברי"), וכללו גם בנות!!!! בנוסף לספורט ולשיטה הסקאוטית, האגודה עיבדה גם תכנית שתמלא את התפקיד החלוצי של להכין את הארץ להקמת מדינת ישראל. בראש האגודה עמד צבי אורלוף-נשרי (זוכרים?)

באותו זמן פעלה בחיפה אגודת המשוטטים שהקים כזכור, פנחס כהן ב-1916. האגודה האמינה ב"חנוך עצמי הדדי, פיתוח הרגש החברתי, חזוק הסדר והמשמעת בין החברים והכרת הארץ. כל אלו באמצעות טיולים, משחקים, הרצאות, נשפים, עיתון וכו'". הם גם רצו להכניס מקצוע חדש- עבודה, מלאכת יד, עבודת אדמה וכו'. הבעיה של האגודה הייתה מחסור בכסף. לא היה להם כסף לכלי עבודה ומתקני ספורט, אפילו לא לתלבושת אחידה.

אז- מה קורה, כשיש 3 אגודות שמאמינות באותם ערכים, עושות אותם דברים ופועלים לאותה מטרה?

"היות ושתי האגודות קרובות במטרותיהן... הוחלט לקרוא לאסיפת צירים של אגודות "המשוטטים" ו"הרצליה" במטרה לאחד את שתי האגודות האלה להסתדרות אחת וליצור לה פלטפורמה. האורחים מיפו הודיעו... שהם בטוחים שגם שאר חברי הועד והמועצה של אגודות "הרצליה" ו"המכבי הצעיר" ביפו יסכימו להחלטה הנ"ל ".

וכך, בחול המועד פסח, תרע"ט (1919) נפגשו ראשי שתי האגודות התל אביביות עם חברי אגודת "המשוטטים" בחיפה וייסדו את "הסתדרות הצופים בארץ ישראל". צבי נשרי נבחר לראש התנועה ותוארו "מנהיג ראשי".

זהו.

כמובן שזה לא זהו לגמרה!!! ההיסטוריה של הצופים באמת לא נגמרת בזה. הצופים בארץ ישראל היוו חלק חשוב מאוד בכל המאורעות בא"י לפני הקמתה ואחריה. עשרות קיבוצים ומושבות בארץ נוסדו בעקבות גרעיני הצופים השונים. בכירים רבים בצמרת הפוליטית והצבאית הם בוגרים של תנועת הצופים.

הבאתי לכם היום על קצה המזלג את תקציר הדברים שגרמו להקמתה של התנועה שבלעדיה, לא היה לכם מה לעשות פעמיים ויותר בשבוע....

(עוד דברים על 50 השנים הראשונות של הסתדרות הצופים אפשר למצוא בספר,שממנו נעזרתי, שנמצא בספריית ההדרכה בשבט או בספריית ההדרכה של ההנהגה בבית פיליפס.)

 

הסמל

1. העלים מסמנים את צופי הבנים העולמיים.

2. מגן הדוד מסמל את העובדה שהצופה נאמן לעמו, למולדתו ולשפתו.

3. הכיתוב "היה נכון" מזכיר לנו את 10 מידות הצופה.

4. קשר השמינית מסמל את הצופיות המעשית וגם את המידה השלישית,

הצופה חבר מועיל לחברה, אוהב עבודה ועוזר לזולת.

5. המגילה מזכירה פרצוף צוחק ובכך מסמלת את העובדה שהצופה

תמיד מלא תקווה.

6. החבלים סביב העלים מראים שכל הצופים מאוחדים.

7. עלי התאנה הם סמל צופי הבנות העולמיים.

8. הקו הישר מסמל את היושר והכנות שיש בכל צופה וצופה.

 

 

המנון הצופה 

 

שלכם, רועי